Lidé pili vodu s jedovatým perchlorem
21.02.2000 | Mladá fronta Dnes
MF Dnes 21.1.2000
Lidé pili vodu s jedovatým perchlorem
Bor u Skutce - Obyvatelé Boru u Skutce na Chrudimsku pili v záveru minulého roku vodu ze zdroje, ve kterém koncentrace perchloru více než stonásobne prekracovaly povolenou normu. Jedovatá karcinogenní látka používaná na odmaštování, která pri dlouhodobém pusobení poškozuje ledviny a játra, se do obecního vrtu dostala zrejme z cerné skládky. Lidé kontaminovanou vodu po zásahu hygieniku už nepoužívají, ale nyní mají obavy ze zdravotních problému. "Zdroj vody v Boru u Skutce jsme pravidelne každý rok kontrolovali, normy tam nikdy nebyly prekroceny a najednou se tam objevilo jedenáct set mikrogramu perchloru na litr, když norma pripouští jen deset," uvedl reditel Okresní hygienické stanice v Chrudimi Vladimír Velc. "Pro mne osobne bylo toto zjištení šok, protože obec leží ve státní prírodní rezervaci Toulovcovy Maštale, v borových lesích, u malého pískovcového mesta, kam spousta lidí jezdí za prírodou," rekl Jaroslav Ríha z Okresní hygienické stanice v Chrudimi. "Perchlor je klasický chronický jed, tedy pusobí až po dlouhé dobe. A i kdyby lidé pili vodu treba mesíc, tak se to na jejich zdravotním stavu v zásade nemuže odrazit," rekl Velc. Obec nyní zajistila zarízení, která vodu z vrtu perchloru zbavuje. I presto je koncentrace perchloru tesne nad normou a lidé vodu nesmejí pít ani se s ní sprchovat. Úredníci nyní pátrají, jak se perchlor do vrtu dostal. Zatím predpokládají, že uvnitr rezervace je cerná skládka s jedovatým odpadem. "Zjistilo se, že tam bývaly drobné lomy, které se zavážely, a je dost dobre možné, že se tam nejaká továrna zbavovala odpadu," soudí Ríha. "Mám obavy, že to bude relativne velký problém. V rezervaci jsou pískovce, které jsou na rozdíl treba od žuly propustné. Oblast, která je kontaminovaná, proto muže být relativne veliká," uvedl vedoucí referátu životního prostredí Okresního úradu v Chrudimi Josef Hejduk.
(dp)
Další články v kategorii Ekologie
- Ochránci přírody sekali rákosí na Novém rybníku, práci jim ulehčil mráz (17.01.2025)
- Konec jednorázových obalů v EU. Do pěti let mají zmizet minikečupy, cukr i smetánky (14.01.2025)
- Liberecký kraj zvýší podporu projektů na zadržení vody. Nově podpoří ochranu hospodářských zvířat před vlkem (12.01.2025)
- Generace Z se učí omezovat plýtvání potravinami, výzkumníci pro její edukaci využijí interaktivní aplikaci i spolupráci s influencery (10.01.2025)
- Mravenci si vedou knihy zášti psané feromony (10.01.2025)
- Thajsko zakázalo dovoz plastového odpadu, chce omezit nebezpečné znečištění (10.01.2025)
- Syntetická hnojiva mají negativní dopad na klima a krajinu, uvedli odborníci (09.01.2025)
- První pozorování námluv žraloků obrovských ukázalo kousání i pronásledování (09.01.2025)
- Rakušané se rozčilují nad zálohami na PET lahve. A Němci se jim smějí (09.01.2025)
- Malému primátu tamarínu pestrému hrozí vyhynutí. Jeho přežití závisí na zeleni brazilského města (09.01.2025)