Kyanid se vrací do Rumunska

HN 17.2.2000

Kyanid se vrací do Rumunska

Jedovatá kyanidová skvrna, která pred osmnácti dny zacala unikat z rumunských zlatých dolu v Baia Mare, dorazila vcera zpet na rumunské území. Pripomenme, že z rumunské reky Somoš v blízkosti Baia Mare nejprve zamorila Tisu protékající povetšinou madarským územím a zanechala po sobe asi 100 tun mrtvých ryb. Na své pouti pak spolu s Tisou pokracovala do Srbska a dostala se do Dunaje, který se dále po proudu vrací do Rumunska a pak se vlévá do Cerného more.

Rumunské úrady vcera priznaly aktuální koncentrace kyanidu v blízkosti místa katastrofy, které ješte vcera odpoledne dosahovaly hodnot 0,19 miligramu na litr vody, což je 19krát více, než povoluje limit. V precházejících dnech byla údajne zjištena koncentrace až 0,33 miligramu na litr. V míste znecištení odborníci sypou do reky chlornan sodný, který nebezpecný kyanid neutralizuje.

V jugoslávské Tise už jsou namerené koncentrace kyanidu pod limitem, podle ocekávání se však do reky dostalo velké množství težkých kovu, zejména železa a medi, které by mohly oblast dlouhodobe ohrozit. Stejne tak existuje reálné nebezpecí, že se jed dostal do spodních vod a kontaminoval celý tamní potravinový retezec.

Rumunsko vcera pred postupujícím kyanidem varovalo Bulharsko a Ukrajinu a do odvolání zakázalo jak rybolov, tak i používání dunajské vody. O kompenzaci škod už požádalo jak Madarsko, tak Jugoslávie. Hnev Madaru je však namíren predevším proti australské spolecnosti Esmeralda, která z poloviny vlastní rumunské zlaté doly a stále odmítá priznat za havárii jakoukoliv zodpovednost. Madarsko proti Esmeralde podalo hned dve žaloby - proti její rumunské pobocce i proti materské spolecnosti sídlící v Austrálii.

Bukurešt (oh, Reuters, ctk)

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info