Kužvart s Fenclem se opět přou o kompetence k vodě
28.02.2000 | Právo
Právo 28.2.2000
Kužvart s Fenclem se opet prou o kompetence k vode
Stanislav Ptácník
Nové kolo meziresortních tahanic o rozdelení kompetencí ve vodním hospodárství propuklo mezi Ministerstvem životního prostredí (MŽP) a Ministerstvem zemedelství (MZe).
Odstartovalo je Kužvartovo MŽP, když predložilo k pripomínkovému rízení vlastní verzi návrhu zákona o vodách, v nemž jsou veškeré kompetence podrízeny MŽP. MZe to podle slov ministra Jana Fencla nepríjemne prekvapilo. "Tento postup MZe vylucuje z úcasti na príprave zákona, bez ohledu na jeho roli predkladatele," uvedl Fencl. MZe to podle nej nutí predložit do pripomínkového rízení vlastní návrh zákona, který ve vodním hospodárství respektuje výchozí stav, jenž odpovídá kompetencnímu zákonu.
Podle nej je MZe ústredním orgánem státní správy ve vodním hospodárství. Pouze v ochrane prirozené akumulace vod, v ochrane vodních zdroju a v ochrane jakosti povrchových a podzemních vod tuto roli vykonává MŽP. To je podle Fencla dobrým východiskem pro další úvahy o rozdelení kompetencí i pro prípravu zákonu rešících otázky vodního hospodárství a ochrany životního prostredí.
"Považuji za velmi duležité, aby zustaly od sebe oddeleny hospodárské funkce od funkcí dohledových a ochranárských. Pokud by toto oddelení padlo a vše by bylo rízeno z jednoho resortu, lhostejno kterého, melo by to vážné dusledky," zduraznil Fencl. Takový resort by podle nej nedelal hospodárskou ani ekologickou politiku. "Rozhodující by bylo, kdo by stál v jeho cele. Zda ekolog, nebo zemedelec, ci vodohospodár," dodal.
Podle Fencla by MŽP melo, tak jako v rade evropských zemí, ochranovat vodu jako složku životního prostredí a na vodu vázané ekosystémy. K tomu by melo vytváret prípustné limity a rámce regulace vodohospodárských cinností. Soucasne by melo mít v pusobnosti kontrolní cinnost pri nakládání s vodami a úcinné nástroje postihu nezákonných aktivit.
Protestující odborári
Zásadne proti prechodu kompetencí podle návrhu MŽP je Odborový svaz drevo, lesy, voda. Podle svého predsedy Rudolfa Kyncla svaz analyzuje situaci a v prípade nutnosti pristoupí i k vyhlášení stávkové pohotovosti.
Jirí Rosický, predseda predstavenstva Svazu vodního hospodárství CR, k témuž rekl, že hlavní námitkou proti návrhu zákona o vodách z dílny MŽP je koncepce, která se soustreduje na ochranu vod a stranou ponechává jejich hospodárské využití.
Další články v kategorii Ekologie
- Tání permafrostu přímo ohrožuje tři miliony lidí, varuje studie (22.01.2025)
- Polským vojákům na východě země pomáhá aplikace předcházet srážkám se zubry (22.01.2025)
- Ministr Hladík představil novou výzvu na podporu ekocenter. Zajistí systémovou podporu a více dětí se díky ní bude učit o přírodě (22.01.2025)
- Nová zelená úsporám 2025: Jednodušší podmínky, podpora předem a více možností pro renovace (21.01.2025)
- Žraloci žijící na volném moři mizí. Za půlstoletí jich ubyly skoro tři čtvrtiny (21.01.2025)
- Vodík má zelenou, na budování elektrolyzérů dáme z Modernizačního fondu tři miliardy korun, oznámil ministr Hladík (21.01.2025)
- Vláda schválila vyhlášení chráněné krajinné oblasti Soutok. Jedinečný komplex lužních lesů a luk se dočká celoplošné ochrany (21.01.2025)
- Ochránci přírody sekali rákosí na Novém rybníku, práci jim ulehčil mráz (17.01.2025)
- Konec jednorázových obalů v EU. Do pěti let mají zmizet minikečupy, cukr i smetánky (14.01.2025)
- Liberecký kraj zvýší podporu projektů na zadržení vody. Nově podpoří ochranu hospodářských zvířat před vlkem (12.01.2025)