Koroptve jsou v zimě ohroženy

Odchovu koroptví a jejich následnému vypouštění do přírody se blatenští myslivci věnují pět let.

Dvacet zakomorovaných párů koroptviček mají v jedné z odchoven členové Myslivecké společnosti Lomnice v Blatné a čekají jen na příhodné počasí a začátek toku této pernaté zvěře. Ten zpravidla přichází počátkem února a právě v této době vytvářejí koroptvičky páry.

"Do té doby musíme naše uměle odchované umístit do lokalit, kde se zdržuje divoká populace koroptví, aby zde vytvořily páry s divokými protějšky. V celé populaci dojde k osvěžení krve koroptví," vysvětluje předseda zmíněné společnosti Karel Stejskal.

K uvedenému účelu myslivci vyhledali lokality, kde se koroptve rády zdržují a postavili jim zde zázemí, kde mohou ve chráněném místě zahnízdit a vyvést mladé.

"Stálo to hodně práce a času a ani samotný odchov není levnou záležitostí. Jeden pár koroptviček přijde na pět set korun a zaplatila je naše honební společnost," vysvětluje Karel Stejskal.

V současné době jsou koroptvičky v odchovně ve srovnatelných klimatických podmínkách.

"Ke krmení dostávají zlomkové obiloviny, kterými přikrmujeme i volně žijící populaci koroptví. Po spárování snese samička v průměru patnáct až sedmnáct vajíček a za necelé tři týdny vyvede koroptví kuřátka, ale v té době již začíná jaro," říká zkušený myslivecký hospodář.

Prvním krokem je však spojení obou populací, aby se vytvořily základní páry. Největší potíže koroptvím a nejen pernaté zvěři působí nyní škodná, kterou jsou především pernatí dravci, a také liška a kuna.

"Ti se nemohou pod vrstvu sněhu dostat na myši a tak seberou to, co vidí na povrchu. Odnesou to koroptve, bažanti, ale zajíci," přibližuje realitu Karel Stejskal.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info