Konec běžných popelnic. Na skládky půjde jen popel

Ministerstvo životního prostředí chystá nové odpadové zákony. Přijmout se kvůli návaznosti na evropskou legislativu musí do příštího léta.

Roztřídit co nejvíc odpadu do barevných kontejnerů, k nimž to lidé budou mít co nejblíž. Ten zbylý využít k výrobě tepla a energie a jen minimum odložit na skládku. To je cíl nové odpadové legislativy, kterou připravilo ministerstvo životního prostředí a předkládá ji do meziresortního připomínkového řízení.

RECYKLOVAT VŠECHNO, CO SE DÁ

Na skládkách by proto již neměl tak jako dosud končit směsný komunální odpad. Jeho větší část je totiž využitelná k recyklaci. Skládkovat bude možné pouze třeba popel, strusku, některé demoliční odpady či smetí z ulic. Pomoci ke splnění norem EU by mělo zvýšení poplatku za skládkování. Navzdory inflaci nestoupl již deset let.

Peněženek obyvatel by se přitom změna podle představ úředníků nemusela nijak negativně dotknout. „Pokud obec vytvoří podmínky pro třídění odpadů a následnou recyklaci, potom nejenže poplatek pro občana za černou popelnici nemusí vzrůst, ale dokonce může i klesnout,“ řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

K dosavadním modrým kontejnerům na papír, zeleným na sklo, žlutým na plasty a hnědým na bioodpad by měly ve větší míře přibýt i šedé na kovy. Již od příštího roku budou mít obce také povinnost sbírat odpadní oleje a tuky.

„Důležité je, abychom odpady maximálním způsobem využili, protože v řadě případů jsou to miliony tun surovin, které mají jasnou cenu i využitelnost v rámci české ekonomiky,“ konstatoval včera Brabec.

Nová legislativa – zákon o odpadech, zákon o výrobcích s ukončenou životností a novela zákona o obalech – navazuje na příslušné směrnice Evropské unie. Podle nich v roce 2035 bude povinné recyklovat 65 procent veškerého komunálního odpadu.

VŠE SE MUSÍ STIHNOUT DO PŘÍŠTÍHO ČERVENCE

Evropské směrnice vstoupily v platnost již loni v červenci a česká legislativa se jim musí přizpůsobit do dvou let. „Pro nás je konečným termínem 5. červenec 2020,“ řekl Deníku ředitel odboru odpadů ministerstva životního prostředí Jaromír Manhart.

„Potřebujeme podpořit obce k tomu, aby zlepšily služby třídění pro občany,“ komentuje změnu Ivo Kropáček z Hnutí Duha. Obává se, že se změnu zákona nepodaří prosadit včas. „Ze zkušenosti, kterou máme, nevypadá realisticky, že by se to dalo stihnout,“ odhadl.

Autor: Jiří Janda

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info