Klubové zkoušky vloh slídičů a retrievrů

Ve dnech 5. - 6. 5. t. r. uspořádal Klub chovatelů loveckých slídičů - sekce špringršpanělů ve spolupráci s OMS ČMMJ Kutná Hora a MS Roháč Malešov první ročník klubových zkoušek vloh pro všechna plemena spadající pod Klub chovatelů loveckých slídičů.

Všichni vůdci, kteří měli zájem, se mohli ubytovat v Autocampu Malešov již v pátek odpoledne. Po příjezdu a ubytování jim pořadatelé nabídli návštěvu honitby s dostatečným množstvím zaječí zvěře, aby psi měli možnost ještě před hlavními zkouškami vyzkoušet hlasitost a stopu živé zvěře.

V sobotu ráno při slavnostním zahájení nastoupilo ke zkouškám 12 anglických špringršpanělů, 4 velššpringršpanělé, 1 zlatý retriever a na žádost OMS Kutná hora také 1 drsnosrstý jezevčík.

Ředitel zkoušek Bedřich Hoferek úvodním slovem přivítal všechny účastníky a seznámil je s organizací. Poté dostal úvodní slovo vrchní rozhodčí Jaroslav Šembera, který rozdělil psy a jejich vůdce do skupin podle vylosovaných čísel a pro každou skupinu představil své kolegy rozhodčí. Lovecké fanfáry ukončily nástup a mohlo se přejet do honitby, kde se zkoušelo podle platných zkušebních řádů pro zkoušky vloh slídičů a zkoušky vloh retrievrů a jezevčíků.

Jednou z nejdůležitějších disciplín pro slídiče je hlasitost. V současnosti, kdy je ve většině honiteb zajíc téměř vzácností, nastává problém nejen s výcvikem psů, ale hlavně s pořádáním kynologických akcí. Nepřítomnost zajíců řeší většinou ne zrovna ideálně - zkoušením hlasitosti na srnčí zvěř. Proto si važme všech honiteb, ve kterých se zaječí zvěř vyskytuje ve větším počtu, a pořadatelů, kteří jsou ochotni v takových honitbách zkoušky uspořádat.

A právě takovými byly polní honitby, ve kterých probíhaly hlavní disciplíny - ideální pro přezkoušení vrozených vloh mladých slídičů. Každý pes měl možnost předvést svou hlasitost někdy i na několika zajících, na které během 20 minut určených pro slídění narazil. Vrcholem byla jedenáctiměsíční fenka anglického "špringra", která hlasitě sledovala stopu zajíce vedoucí do lánu vzrůstající kukuřice, kde se najednou utvořila skupinka více než dvaceti zajíců pohromadě. Fena zde na několik okamžiků zaváhala, protože tolik zajíců společně dosud nikdy v životě neviděla (a možná nikdy více neuvidí), a poté hlasitě prohnala toho nejbližšího.

Úlevou pro většinu psů pracujících v horkém a namáhavém dni byla poslední disciplína - ochota a chuť jít do vody, se kterou až na jednu výjimku neměli psi problémy. Z této disciplíny by si známku 4 zasloužil kromě svého psa i vůdce Ing. Jan Horyna. Ten se poté, co se jeho mladý špringršpaněl změnil v "koupajícího se" psa a hrozilo, že se z osvěžující koupele nevrátí do konce časového limitu, vrhl neohroženě do rybníka a pro psa si raději doplaval osobně.

První ročník klubových zkoušek vloh slídičů absolvovalo všech 18 psů. Z toho 14 psů v I. ceně, 3 psi ve II. ceně a 1 pes v ceně třetí. Všechna první místa ve skupině obsadili angličtí špringršpanělé, a to s plným počtem bodů, takže o pořadí rozhodoval věk psa. Vítězem se stal temperamentní pes Crraken Dianin kámen s vůdcem Ing. Martinem Žižkou, druhé místo obsadila fena Nika z Křížových alejí vedená teprve patnáctiletou vůdkyní Jitkou Erhartovou a na třetím místě skončil pes Race of Sun Darrem Canis s vůdkyní Renatou Kupkovou. Ve skupině pro jezevčíky a retrievry zvítězila fena jezevčíka Inka z Heřmanova domu s vůdcem Josefem Burešem následovaná fenou zlatého retrievra Astou z Radlických luk s vůdkyní Šárkou Tonovou (oba psi v I. ceně).

Zásluhou Klubu chovatelů loveckých slídičů a mnoha sponzorů, mezi které patřil i Svět myslivosti, získali všichni účastníci upomínkové ceny, které jim budou připomínat absolvování prvního ročního klubových zkoušek v Kutné Hoře.

Na úplný závěr pořadatelé připravili přátelské posezení chovatelů a příznivců loveckých slídičů a myslivecké kynologie, samozřejmě s bohatým občerstvením.

Za důkladnou přípravu patří všem pořadatelům velké poděkování s přáním mnoha sil do budoucna, aby se klubové zkoušky vloh slídičů mohly stát tradiční kynologickou akcí i v následujících letech.

Ing. Jaroslav Kostečka

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info