Když se řekne „životní prostředí“…
13.03.2008 | Ministerstvo životního prostředí
Když se řekne “životní prostředí”, vybaví si nejvíce Čechů (21 %) ochranu přírody. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Eurobarometru, který dnes zveřejnilaEvropská komise. Průzkumu se zúčastnilo téměř 27 000 Evropanů, z toho 1164 Čechů.
Hned na druhém místě v pomyslném žebříčku prvotních asociací s pojmem „životní prostředí“ se u českých repsondentů umístila „zelená a příjemná krajina“ (18 %), již následovalo „znečištěné prostředí ve městech“ (15 %) a „stav prostředí, který zdědí naše děti“ (13 %). Ochrana přírody je první myšlenkou při vyslovení termínu „životní prostředí“ i pro Slováky, zatímco například Nizozemcům, Dánům, Němcům, Rakušanům, Švédům či Finům nejrychleji „naskočí“ klimatické změny. Italové, Španělé, Britové, Rumuni, Portugalci a obyvatelé dalších šesti členských zemí zase reagují představou znečištěných měst.
Když mají Evropané označit nejvýznamnější ekologický problém současnosti, s přehledem „vítězí“ změny klimatu, které jako jeden z pěti nejdůležitějších označilo hned 57 %. Následuje znečištění vody (42 %), ovzduší (40 %) a člověkem zaviněné ekologické havárie (39 %). Podle dotázaných Čechů je nejdůležitějším problémem čistota vod (54 %), následovaná ekologickými haváriemi (51 %) a změnami klimatu (50 %).
Devadesát šest procent Čechů označilo ochranu životního prostředí za důležitou pro sebe osobně, přičemž pro téměř dvě třetiny dotázaných obyvatel ČR je to osobně problematika velice důležitá (63 %). Tři čtvrtiny (76 %) z nás souhlasí (či spíše souhlasí) s tvrzením, že ekologické problémy mají přímý dopad pro náš každodenní život. Prakticky všichni (98 %) dotázaní u nás souhlasí s tím, že za ochranu životního prostředí by měli nést odpovědnost především velcí znečišťovatelé. Ovšem 76 % dotázaných zároveň souhlasí s tím, že i každý jednotlivec má vliv a může hrát svoji roli při ochraně životního prostředí.
S tím souvisí i to, že lidé sami něco pro životním prostředí ve svém každodenním životě dělají. Češi podle svých vyjádření především třídí odpad (66 %), šetří energií (50 %) a vodou (37 %) nebo volí ekologicky šetrnější způsoby dopravy (33 %). Každý čtvrtý dotázaný (26 %) se snaží preferovat lokální produkty a potraviny. Například s omezováním užívání osobního auta kvůli jeho emisím už Češi tolik aktivní nejsou. Oproti 29 % Němcům v posledním měsíci kvůli životnímu prostředí omezilo vlastní jízdu autem pouze 13 % Čechů.
Další články v kategorii Ekologie
- Jak může každý z nás pomoci opylovačům? Osm tipů pro naše zahrady (30.04.2026)
- Myslivci ve Zlínském kraji začali využívat drony k ochraně mláďat při sečích (27.04.2026)
- Nejsilnější El Niňo za poslední roky bude letos sužovat Asii, varují předpovědi (27.04.2026)
- Sehnat půdu v Praze není pro malé farmáře problém, chybí jim metodika (27.04.2026)
- Švýcarské fondy podpoří udržitelný turismus i posílení biodiverzity. České projekty si rozdělily téměř miliardu korun (26.04.2026)
- Italské úřady vyšetřují úhyn 18 vlků v národním parku, mají podezření na otravu (25.04.2026)
- Jak budeme pečovat o českou přírodu v blízké budoucnosti? První návrh Národního plánu na obnovu přírody je nyní otevřený k připomínkám veřejnosti (24.04.2026)
- Požárů skládek odpadů přibývá, příčinou může být i špatné třídění (24.04.2026)
- Z IROP se zatím podpořilo 222 projektů vzniku zeleně a vody za 4,8 miliardy Kč (24.04.2026)
- I extrémně nízké dávky pesticidů ohrožují mikrobiom vodních bezobratlých (23.04.2026)

Tweet



