Nevyhazujte účtenky do tříděného odpadu. Termopapír obsahuje bisfenoly a jeho recyklace může ohrozit kvalitu vod
06.09.2024 | Ministerstvo životního prostředí
Pokladní účtenky, jízdenky, stvrzenky a další termocitlivé papíry je nutné považovat za materiálově nevyužitelnou složku odpadu, která by měla být odstraněna společně se směsným komunálním odpadem, tedy primárně prostřednictvím černých popelnic. S ohledem na zdravotní a environmentální rizika není žádoucí, aby se termocitlivé papíry odkládaly do odděleně soustřeďovaných papírových odpadů, tedy do popelnic modrých. Z důvodu možného obsahu škodlivých bisfenolů jsou použité termopapíry k recyklaci zcela nevhodné, jejich následným zpracováním totiž dochází ke kontaminaci životního prostředí a ohroženo může být i lidského zdraví.
Negativní dopad recyklace termopapíru ukázaly kontroly České inspekce životního prostředí provedené na základě podnětu Povodí Vltavy, které monitoruje kvalitu povrchových vod. V rámci těchto kontrol byl v odpadních vodách vypouštěných provozovatelem, specializujícím se na zpracování recyklovaného papíru a výrobu produktů papírové hygieny, zjištěn zvýšený obsah látky bisfenol A (BPA). „BPA obsahují termocitlivé papíry, které jsou často s dobrým úmyslem vyhazovány do sběrového papíru. Následným zpracováváním sběrového papíru dochází k uvolnění BPA do odpadních vod. BPA je nebezpečný zejména pro člověka, ve zvýšené koncentraci může poškodit hormonální rovnováhu či reprodukční schopnosti a plod v těle matky,“ vysvětluje ředitel odboru technické ochrany a integrované prevence ČIŽP Oldřich Jarolím s apelem, aby veřejnost termopapíry do modrých popelnic v žádném případě nevhazovala.
Bisfenol A je při výrobě termocitlivého papíru nahrazován zejména doposud povoleným bisfenolem S (BPS), který však vykazuje podobné nežádoucí zdravotní účinky (viz https://echa.europa.eu/cs/-/bisphenol-s-has-replaced-bisphenol-a-in-thermal-paper).
Veronika Krejčí & Tiskové oddělení MŽP
tel.: 267 122 835 nebo 267 122 058
e-mail: tiskove@mzp.cz
Další články v kategorii Ekologie
- Tání permafrostu přímo ohrožuje tři miliony lidí, varuje studie (22.01.2025)
- Polským vojákům na východě země pomáhá aplikace předcházet srážkám se zubry (22.01.2025)
- Ministr Hladík představil novou výzvu na podporu ekocenter. Zajistí systémovou podporu a více dětí se díky ní bude učit o přírodě (22.01.2025)
- Nová zelená úsporám 2025: Jednodušší podmínky, podpora předem a více možností pro renovace (21.01.2025)
- Žraloci žijící na volném moři mizí. Za půlstoletí jich ubyly skoro tři čtvrtiny (21.01.2025)
- Vodík má zelenou, na budování elektrolyzérů dáme z Modernizačního fondu tři miliardy korun, oznámil ministr Hladík (21.01.2025)
- Vláda schválila vyhlášení chráněné krajinné oblasti Soutok. Jedinečný komplex lužních lesů a luk se dočká celoplošné ochrany (21.01.2025)
- Ochránci přírody sekali rákosí na Novém rybníku, práci jim ulehčil mráz (17.01.2025)
- Konec jednorázových obalů v EU. Do pěti let mají zmizet minikečupy, cukr i smetánky (14.01.2025)
- Liberecký kraj zvýší podporu projektů na zadržení vody. Nově podpoří ochranu hospodářských zvířat před vlkem (12.01.2025)