Katastrofa hrozí také nám, bojí se Estonci
23.02.2000 | Mladá fronta Dnes
MF Dnes 23.2.2000
Katastrofa hrozí také nám, bojí se Estonci
Sillamae, Estonsko - Kontaminace Tisy znovu pripomnela obyvatelum estonského prumyslového mesta Sillamae, že jim pred domovními dvermi tiká ekologická casovaná bomba. Za ubohou ochrannou hrází je tam uskladneno 12 000 tun radioaktivního odpadu ze sovetských dob. Nashromáždil se za ctyri desetiletí, behem nichž bývalý Sovetský svaz získával práve ze Sillamae obohacený uran pro své jaderné zbrane. Události v rumunském Baia Mare vyburcovaly i odpovedné cinitele v Sillamae. "Pripomnelo nám to, že bychom nemeli príliš dlouho cekat, než se zacneme zabývat zdejší situací," rekl bezpecnostní inženýr Anti Siinmaa. "Rumunský prípad ukazuje, že clovek nikdy neví, co se muže stát a kdy. Doufejme, že v Sillamae se nic takového neprihodí." Odpovední pracovníci však vedí, že se neco stát muže. Zastaralá zemní a kamenná ochranná hráz, za níž se skladuje jaderný odpad, je jen pár metru vzdálena od pobreží Baltského more. Už príští boure by mohla vrhnout proti hrázi vodní masy, které by ji prolomily. Ne náhodou proto Evropská unie už léta radí tuto nádrž mezi 800 nejnebezpecnejších jaderných úložišt na území bývalého východního bloku. Odpad v Sillamae ve skutecnosti zamoruje zdejší more už léta. "Skladište v Sillamae už nyní zpusobuje Baltskému mori škody velkého rozsahu," ríká Valdur Lahtvee z Estonské Strany zelených. Údaje o zdravotním stavu 20 000 obyvatel Sillamae sice nejsou k dispozici, podle informací tamních lékaru však je ve meste cetnost onemocnení rakovinou, a to i u detí, nad estonským prumerem. "Tento odpad je vedlejším produktem studené války a to z nej ciní mezinárodní problém," ríká Dennis Hjeresen z laboratore v Los Alamos. "Je to soucást úklidu bojište poté, co válka skoncila." Loni podepsalo Estonsko dohodu o zpevnení a zajištení tohoto úložište. Na projekt má být vynaloženo 20 milionu dolaru.
(CTK, AP)
Další články v kategorii Ekologie
- Ochránci přírody sekali rákosí na Novém rybníku, práci jim ulehčil mráz (17.01.2025)
- Konec jednorázových obalů v EU. Do pěti let mají zmizet minikečupy, cukr i smetánky (14.01.2025)
- Liberecký kraj zvýší podporu projektů na zadržení vody. Nově podpoří ochranu hospodářských zvířat před vlkem (12.01.2025)
- Generace Z se učí omezovat plýtvání potravinami, výzkumníci pro její edukaci využijí interaktivní aplikaci i spolupráci s influencery (10.01.2025)
- Mravenci si vedou knihy zášti psané feromony (10.01.2025)
- Thajsko zakázalo dovoz plastového odpadu, chce omezit nebezpečné znečištění (10.01.2025)
- Syntetická hnojiva mají negativní dopad na klima a krajinu, uvedli odborníci (09.01.2025)
- První pozorování námluv žraloků obrovských ukázalo kousání i pronásledování (09.01.2025)
- Rakušané se rozčilují nad zálohami na PET lahve. A Němci se jim smějí (09.01.2025)
- Malému primátu tamarínu pestrému hrozí vyhynutí. Jeho přežití závisí na zeleni brazilského města (09.01.2025)