Kanalizace a čištění odpadních vod projednala na dnešním zasedání vláda
20.04.2009 | MZe ČR
Každoročně je vládě předkládána Aktualizace strategie financování požadavků na čištění městských odpadních vod, která shrnuje postup při naplňování směrnice Rady č. 91/271/EHS, o čištění městských odpadních vod. Tato směrnice stanovuje nutnost zajistit adekvátní kanalizaci a čištění odpadních vod v obcích nad 2000 obyvatel.
V ČR je celkem 635 aglomerací, které spadají do působnosti této směrnice. V nich je zapotřebí zajistit kanalizaci a čištěné odpadních vod. V současnosti považujeme za vyřešené 307 aglomerací a za ty, které dořešeny nejsou, 328 aglomerací. V případě nedořešených lokalit je třeba doplnit, že v drtivé většině jsou již projekty v různých stadiích rozpracovanosti nebo spějí k dokončení. „Jsme si vědomi nutnosti tuto směrnici naplnit, proto spolu z ministerstvem životního prostředí pracujeme na tom, aby naplňování směrnice probíhalo v pořádku,“ řekl ministr Gandalovič. Termín pro zajištění dostatečné úrovně čištění odpadních vod a výstavby kanalizací je 31. 12. 2010.
Celkem je třeba dořešit čištičky odpadních vod (ČOV) ve 205 aglomeracích a kanalizaci ve 209 aglomeracích. Z toho v 86 případech je potřeba dořešit současně ČOV a kanalizaci. Součástí projednaného materiálu je i přehledná informace, která popisuje stav ve všech dotčených aglomeracích. Ministerstvo zemědělství oslovuje a informuje samosprávy o jejich povinnosti naplnit směrnici a zároveň poskytuje informace o dostupných finančních prostředcích a dalším potřebném postupu. Aktualizace obsahuje i informaci o tom, kolik bude celkem ještě na dořešení celé problematiky třeba finančních prostředků. Náklady na dořešení ČOV v aglomeracích jsou 24 777 mil. Kč, náklady na dořešení kanalizace jsou 16 620 mil. Kč.
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí MZe
Další články v kategorii Ekologie
- MŽP vyhlásilo nové chráněné lokality včetně rozšíření Žofínského pralesa (03.07.2026)
- Jak čápi přežili horka a bouřky? Zapojte se do sledování hnízd (03.07.2026)
- Rybám v Odře chyběl kyslík, hasiči jim čeřili vodu čerpadlem (03.07.2026)
- Kdo mizí za trnkovým keřem? Startuje záchranný program motýla bourovce trnkového (02.07.2026)
- ČIŽP představila na VědaFestu 2026 moderní technologie pro ochranu přírody (02.07.2026)
- CHKO Soutok ukázal obnovu přírody. Odpůrci se ale nevzdali, půjdeme do extrému, volají (02.07.2026)
- Miska vody může o tomto víkendu zachránit životy. Pomozte vyčerpaným divokým zvířatům (02.07.2026)
- Přes 1 200 škol z Recyklohraní ukazuje, že vzdělávání k udržitelnosti má v Česku své místo. Pátý ročník Celoroční EKO hry zná své vítěze (02.07.2026)
- Odborníci pomáhají zachránit Svatováclavský dub ve Stochově. Z tisíciletého stromu vznikají nové sazenice (02.07.2026)
- Estonsko chce přenést část odpovědnosti za odpad na výrobce (01.07.2026)

Tweet



