K vakcinaci lišek

Orální vakcinaci lišek plánuje Státní veterinární správa ČR vždy v jarním a podzimním termínu, aby tak byli očkováni rodiče a posléze i liščí potomstvo. Jarní vakcinace proběhla v polovině měsíce dubna ve 45 okresech. Letecky byly návnady kladeny v 18 okresech, hlavně v severních a středních Čechách a dále pak v okresech "českomoravských" (Pelhřimov, Jihlava, Žďár nad Sázavou, Jindřichův Hradec a Třebíč). Ruční kladení návnad s očkovací látkou se uskutečnilo ve 27 okresech v termínech 8. - 9. a 15. a 16. dubna. V pěti okresech v severních Čechách budou myslivci navíc vakcinovat ještě liščata u nor. Během vakcinační kampaně bylo použito 800 000 dávek očkovací látky.

Proč tolik pozornosti? Nejúčinnějším opatřením proti vzteklině je orální vakcinace lišek, jak už se to s úspěchem praktikuje v posledním desetiletí v Evropě. Současná situace ve vzteklině je u nás poměrně stabilizovaná. Za první čtvrtletí roku 2000 bylo diagnostikováno 44 případů. S výjimkou dvou srnců a jednoho psa se všechny ostatní případy týkaly lišek. Lokalizace zůstává většinou v okresech již loni zamořených.

Pro srovnání lze uvést, že v Evropě bylo u lidí registrováno za období 1977 - 98 celkem 236 úmrtí na vzteklinu. U nás se vyskytl poslední případ v roce 1989, přičemž šlo o cizince infikovaného mimo území ČR.

K plánům tlumení vztekliny v příštích uvádí MVDr. Oldřich Matouch, CSc., ředitel Národní referenční laboratoře při Státním veterinárním ústavu Liberec, následující:

"Všechna opatření, která veterinární správa přijímá, zapadají do mezinárodního kontextu. V příštích letech se počítá s naší další účastí v celoevropském projektu tlumení vztekliny, který je koordinován Světovou zdravotnickou organizací a příslušnými orgány EU. Veterinární služba bude usilovat o větší uplatnění letecké vakcinace v ČR, zejména v oblastech silně a opakovaně zamořených. V zájmu ochrany zdraví člověka zůstává konečným cílem úplná likvidace vztekliny zvířat na celém území ČR."

Zpracováno podle tiskové zprávy SVS ČR ze dne 3. 4. 2000

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info