Hubertovy slavnosti se vydařily

Několik set diváků zažilo v pátek, v sobotu a v neděli v Otíně, v Měcholupech a Chudenicích Hubertovy slavnosti. Tuto myšlenku měl majitel částečně rekonstruovaného zámečku v Otíně, prof. Wilfrid Arzt Müller, jenž pozval lovce, sokolníky, jezdce a majitele loveckých psů do empírového zámečku v Otíně, který v 19. století patřil vášnivému lovci a jezdci L. E. Měchurovi a jeho švagrovi F. Palackému.

V pátek večer se uskutečnil komorní koncert kvarteta lesních rohů z Karlových Varů v koncertním salonku v Otíně, převážně s hudbou bývalého majitele zámečku L. E. Měchury. V sobotu ráno, před tím, než lesní rohy odtroubily veselou vyjížďku na koních, předvedli sokolníci z Českých Budějovic a z Plzně své dravce v parku v Otíně. Kolem poledne se jezdci, sokolníci, lovci a hosté sešli u lovecké chaty v Měcholupech. Mezi jinými váženými hosty mohl předseda mysliveckého sdružení v Měcholupech ing. Josef Kroupa přivítat i potomky Františka Palackého a Leopolda Měchury. Rodina Palackých z Mnichova a paní Folprachtová z Prahy, pravnučka L. E. Měchury a praneteř F. Palackého, si vyjeli kočárem do přírody, do lesů a polí, k hrobu L. E. Měchury na hřbitově v Předslavi, zatímco lovci se zúčastnili honu na kachny na sousedním rybníku. Sokolníci předvedli na louce před loveckou chatou, jak se jejich dravci - orel, sokol a výr - z větrné výšky vracejí ke svému majiteli na rukavici na zavolání a na vábničku. Tyto vzrušující letové hry vzácných dravců sledovalo velké množství lidí.

Večer pak zahráli hornisté z Karlových Varů romantické skladby u ohně a nakonec také odtroubili konec lovu a halali. Vydařený závěr!

Vyvrcholením těchto Huberových slavností byla výstava obrazů pražského akademického malíře prof. Jana Vlčka, který v Otíně vystavoval do 14. října asi 50 obrazů. Vernisáž proběhla v sobotu večer, uvedla ji prof. PhDr. RNDr. Helena Haškovcová, CSc., z Karlovy univerzity. Závěrem se konal opět komorní koncert lesních rohů s přednesem Árií z oper v provedení tenoristy Milana Suleje, doprovázeným na klavír Annou Glasovou.

Na četné hosty udělaly velký dojem výjimečné obrazy pražského mistra a vydařená vernisáž s koncertem v Otíně. V neděli ráno celebroval Msgr. Sysel v pozdně gotickém farním kostele v Chudenicích hojně navštívenou Hubertovu mši, která byla opět hudebně ztvárněna kvartetem lesních rohů. Odpoledne odtroubili hornisté zkoušky loveckých psů v parku před zámeckým hotelem Lázeň a v sousedním lese. Poté opět odtroubili před empírovým zámečkem slavnostní halali. Vyvrcholením neděle byla opět vernisáž pražského umělce se slavnostním koncertem v sálku hotelu. Přes sto hostů sledovalo úvodní slovo prof. J. Vlčka a byli nadšeni i výkonem mladého tenoristy Milana Suleje a pianistky paní Glasové.

Hubertovy slavnosti v Otíně a v Chudenicích měly podle přání iniciátora a organizátora prof. Wilfrid Arzt Müllera o tomto víkendu z mnohotvárnosti lovecké kultury vyzdvihnout některé aspekty, jako je lov, sokolnictví, vyjížďka podzimní krajinou a představit i krajinu a zvířata v malířství. Četní hosté byli za tento první pokus vděčni a spokojeni.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info