Hospodaření blízké přírodě přináší prospěch lesům, lidem i městu

Ke správě a obhospodařování historického lesního a rybničního majetku, který byl po 40 letech vrácen městu, vznikla k 1. červenci 1991 příspěvková organizace Městské lesy Hradec Králové. Do vínku dostala řadu úkolů s důrazem na zlepšení ekologických a rekreačních funkcí lesa. Jak lesní hospodáři svěřené poslání v uplynulých deseti letech plnili, o tom v rámci "dnů otevřených lesních závor" podrobně informovali členy městského zastupitelstva, hosty ze spolupracujících organizací a hlavní odběratele.

Prezentace výsledků

Minulou středu a včera pozvaní prošli trasu zahrnující všechny činnosti organizace. Východiskem k ní byl loni rekonstruovaný objekt sídla Městských lesů HK včetně ubytovny s kapacitou 50 lůžek. Zastavili se u památného stromu, jedinečného reprezentanta východočeského ekotypu borovice, která je nosnou dřevinou hradeckých lesů. Na dalších stanovištích jim odborníci vysvětlili praktikované postupy obnovy porostů, které jsou blízké přírodě a k tomu úsporné. "Prostředky, které ušetříme díky přirozenému zmlazování na umělých výsadbách, samozřejmě vracíme zpět do lesa," ujišťuje ředitel organizace Zdeněk Petřík. Exkurze počítala i se zastávkami ve zvláště chráněných územích, s ukázkami ilustrujícími zkvalitňování podmínek pro rekreaci, rybníkářství, myslivost a biologickou ochranu lesa. Opomenuto nebylo ani dobývání štěrkopísku v písníku Marokánka.

Vyvážené hospodaření

"Otevření pískového lomu se ukázalo jako prozíravý čin. Díky jeho přínosu můžeme čelit výkyvům na trhu dřeva a nemusíme je prodávat pod cenou," vysvětluje ředitel. Od zahájení činnosti v roce 1998 do konce loňského roku se v Marokánce vytěžilo 516 352 m

písku, za něž se utržilo 47,8 miliónu korun. Těžba dřeva za dobu existence Městských lesů HK představuje objem 181 747 m

, tržby dosáhly 192,5 miliónu korun. Celkové výnosy z veškeré činnosti organizace převyšují hrubé náklady. Ačkoli počet pracovníků během let klesal, zisk naopak stoupal, což jednoznačně vypovídá o rostoucí produktivitě práce.

Investice do vody

Podle nejnovějších podkladů Městské lesy HK obhospodařují 3846 ha pozemků, z toho 3671 ha lesních porostů, 40 ha rybníků, zbytek tvoří orná půda a ostatní plochy. Kvůli jejich dostupnosti v běžném provozu i v případě různých kalamit organizace věnovala velkou péči lesním cestám. Desetiletá bilance vypovídá o téměř 170 opravených kilometrech. Do rekonstrukcí a oprav hájoven bylo investováno 30 miliónů korun. Všechny objekty užívané pro lesní hospodářství jsou v naprostém pořádku.

Prostředky na údržbu

Značné prostředky jdou do údržby a rekonstrukcí rybníků. Organizace jich obhospodařuje 12. Nově zpracovaná studie vodního režimu počítá v blízké době s vybudováním retenčních nádrží. V prostoru nad Výskytem má být vybudována Olšina, která bude významná pro akumulaci přílivových vod a následně pro posilování kapacity Stříbrného rybníka. Biřičce má podobným způsobem pomoci nádrž Cesta myslivců. Uvažuje se také o propojení povodí Stříbrného potoka a Bělečského náhonu. Ještě letos má dojít k úpravám slepého ramene Haltýř, oprav se - vždy po dohodě s Agenturou ochrany přírody - dočkají i Datlík, Roudnička a Bělečský rybník.

Na vrub návštěvníků

S hodnocením dosažených výsledků i s plány dalšího rozvoje vyslovili představitelé města souhlas. Přitom znovu zdůraznili posilování rekreační funkce hradeckých lesů zřizováním nových altánů, laviček, vyčleněním cest pro pěší a podobně. Nic proti tomu, naopak. Přírodní klenot, jímž naše lesy bezpochyby jsou, by byl obyvatelům města málo platný, kdyby jej nemohli plnohodnotně využívat. Místo příslovečného "ale" uveďme poslední údaj: Za deset let existence Městské lesy HK na úklid po neukázněných návštěvnících vynaložily 4,2 miliónu korun.

Autor: JARKA VÁCLAVÍČKOVÁ

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info