Hnutí Duha přivezlo Ambrozkovi popelnice
22.12.2005 | Lidové noviny
Členové Hnutí Duha přivezli před ministerstvo životního prostředí vánoční popelnice. Chtějí, aby úřad vydal jednoznačné stanovisko zakazující dovoz komunálního odpadu ze zahraničí.
"Nejde o to, že by se k nám komunální odpad dovážel. Ministerstvo ale skáče mezi různými možnostmi výkladu zákona. Některé společnosti by mohly získat dojem, že by ho mohly dovážet," vysvětlil Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha.
Jeho členové před budovu ministerstva postavili pět popelnic převázaných stuhou.
Na předem ohlášenou akci zareagoval úřad v čele s Liborem Ambrozkem ještě před jejím zahájením. Přibližně hodinu před příjezdem členů Hnutí Duha vydal tiskovou zprávu, kde dovoz komunálního odpadu ze zahraničí vylučuje. "Dovoz odpadů ze zahraničí za účelem odstranění je do České republiky zakázán," stojí ve zprávě ministerstva.
"Ministerstvo životního prostředí posuzovalo v posledních letech šest žádostí o dovoz komunálního odpadu ze zahraničí. Čtyři zamítlo a dvě se ještě posuzují," uvedla mluvčí ministerstva Kateřina Šůlová.
"O právní rozbor od ministerstva usilujeme už dlouhou dobu. Mám pocit, že si ho ministerstvo nechalo udělat až poté, co jsme zveřejnili informace o naší akci," řekl Pavel Přibyl z Hnutí Duha.
Tiskovou zprávu ale ekologové uvítali. "Jen by se nemělo zůstat pouze u této formy vyjádření. Ministerstvo by ho mělo vydat jako oficiální úřední stanovisko," řekl Kotecký.
Další články v kategorii Ekologie
- Ministr Červený vystoupí v OSN na téma udržitelného rozvoje. ČR je v plnění cílů na 10. místě ze 169 států (10.07.2026)
- Obnovujeme přírodu, nebo muzeum? Polemika nad evropským plánem obnovy přírody (10.07.2026)
- Nový výzkum VÚK ukazuje, že zámecké parky chrání přírodu tam, kde okolní krajina selhává (08.07.2026)
- MENDELU jako jediná česká univerzita vyšle svůj experiment na evropský raketoplán Space Rider (08.07.2026)
- Symbolický návrat: Zoo Hodonín zahájila zarybňování nového pavilonu přesně pět let po tornádu (07.07.2026)
- Obávané El Nino je tady a nabírá na síle. Meteorologové varují Evropu před extrémy (06.07.2026)
- MŽP vyhlásilo nové chráněné lokality včetně rozšíření Žofínského pralesa (03.07.2026)
- Jak čápi přežili horka a bouřky? Zapojte se do sledování hnízd (03.07.2026)
- Rybám v Odře chyběl kyslík, hasiči jim čeřili vodu čerpadlem (03.07.2026)
- Kdo mizí za trnkovým keřem? Startuje záchranný program motýla bourovce trnkového (02.07.2026)

Tweet



