Hnízda obývá až milión mravenců
20.07.2000 | Blesk
Hnízda obývá až milión mravencu
Mladí ochránci prírody z celé republiky prispívají k ozdravení lesu
Zvláštní stanový tábor, urcený nejmladším ochráncum prírody a zvlášte pak ochráncum mravencu, nalákal dve desítky detí z celé republiky. Na Kamenném vrchu u Horní Rasnice na Liberecku ošetrují pres dve ste obrovitých hnízd.
Tábor ve stredu navštívil vubec poprvé ing. Ladislav Pulpán z generálního reditelství Lesu CR doprovázený zoologem Krkonošského národního parku dr. Petrem Milesem. Práce na ochranu hnízd i detský tábor financne podporil také Okresní úrad v Liberci. "Nekolik let byl náš tábor jediný v Cechách, ale letos se o podobné letní aktivity zajímají i jiné organizace Ceského svazu ochráncu prírody," poukázal celostátní svazový koordinátor Akce Formica Jan Dano. Dodal, že detem pripravili také pestrý zábavný program a neprízen pocasí prežili díky pomoci ze základní školy v Horní Rasnici.
"Záchrana hnízd mravence Formica polyctena pomáhá pri ozdravení lesu od škudcu," vysvetlil Pulpán. Podle neho se mravenci živí listožravými housenkami obávané bekyne mnišky, obalece i ploskohrbetky. Potvrdil, že biologický boj je mnohem levnejší než chemické postriky, od nichž Lesy upouštejí.
"Velká hnízda bývají skoro dva metry vysoká a žije v nich až milión mravencu. Ti pri hledání potravy procesávají terén do vzdálenosti sto metru od hnízda. Zdejší kolonie patrí mezi deset nejvetších v Cechách," zduraznil zoolog Miles. Deti pomáhaly pri oprave oplocenek, které chrání hnízda pred lesní zverí, a mnohé byly v tábore už ponekolikáté. Letos jejich rady doplnili také mladí romští ochránci prírody.
Další články v kategorii Ekologie
- Od srpna 2026 začnou platit první klíčové povinnosti PPWR. Jste připraveni? (26.06.2026)
- Odborníci a rybáři odlovili z rybníka v Kroměříži téměř 2700 invazních sumečků (25.06.2026)
- Česká inspekce životního prostředí má nového ředitele, stal se jím Pavel Straka (25.06.2026)
- Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slaví 30 let: Pilíř české energetiky a vyhledávaný technický unikát je ve výborné kondici (25.06.2026)
- Ochránci přírody chtějí zakázat vstup na vrch Stohánek v Ralsku, turisté ho ničí (24.06.2026)
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)

Tweet



