Historie prevence BSE v ČR

Dokument: Historie prevence BSE v ČR

Ochranná opatření přijatá v České republice ve vztahu k bovinní spongiformní encefalopatii

Velmi nebezpečné konfiskáty živočišného původu (uhynulá zvířata a části těl z jatek - živočišný odpad) jsou povinně zpracovávány v asanačních podnicích. Již od roku 1962 jsou veškeré odpady živočišného původu v ČR zpracovávány, v souladu se směrnicí ministerstva zemědělství vydanou na základě vyhlášky č.154/1961 k zákonu o veterinární péči, při použití sterilizační teploty 130 -140 °C, po dobu 30 minut a při tlaku 3 barů a vařeny následně až do rozvaření.

První úřední zákaz zkrmování masokostních mouček (MKM) původem z přežvýkavců a norků krmených přežvýkavcům byl vydán SVS ČR v roce 1991. Na základě mimořádných veterinárních opatření ze dne 30.9.1996 byl tento zákaz opakovaně potvrzen a rozšířen na zákaz zkrmování MKM ze všech savců přežvýkavcům.

SVS ČR postupně zakázala dovozy skotu a produktů z něho z Velké Británie a Švýcarska (1994), Francie a Portugalska (21.11.2000), Belgie, Dánska, Irské republiky, Lucemburska, Nizozemska, Německa, Španělska (1.12.2000) a Itálie (18.1.2001).

Dne 27.11. 2000 byl vydán zákaz dovozu MKM ze všech členských zemí EU.

Vyšetřování zvířat na BSE začalo již v roce 1991, kdy byla zřízena referenční laboratoř pro transmisivní spongiformní encefalopatie. Počet vyšetření byl až do roku 1996 omezen, vyšetřovala se pouze zvířata s klinickými příznaky nervového onemocnění. Vyšetření se provádělo klasickou histologickou technikou. V roce 2001 bylo zahájeno vyšetřování metodou Western Blot (firmy Prionic). Vyšetřování se provádělo u rizikových skupin zvířat ve dvou laboratořích (SVÚ Praha a SVÚ Jihlava). Jako konfirmační metoda bylo v SVÚ Jihlava započato s vyšetřováním imunohistochemickou metodou. K datu 18.6.2001 bylo celkem vyšetřeno 13 306 vzorků. Všechna vyšetření (s výjimkou jednoho) byla negativní. Počínaje dnem 12.6.2001 bylo zahájeno povinné vyšetřování všech zvířat starších 30 měsíců.

Od 1.1.2000 je z potravního řetězce odstraňován SRM (specifikovaný rizikový materiál) a zpracováván pouze v kafileriích. Na základě mimořádných veterinárních opatření vydaných ministerstvem zemědělství dne 15. 6. 2001 je od 18. června 2001 prováděn oddělený sběr, svoz a zpracování SRM v jedné určené kafilerii. Takto získané MKM bude následně neškodně zlikvidovány. Od stejného data (18.6.2001) je v platnosti také zákaz získávání mechanicky separovaného masa ze všech kostí skotu, ovcí a koz všech věkových kategorií.

Od ledna zřídil ministr zemědělství krizový výbor MZe pro řešení BSE, kterého se účastní zástupci MZe, SVS ČR, ministerstva zdravotnictví, ministerstva zahraničních věcí, ČZPI (Česká zemědělská a potravinářská inspekce).

V platnosti je povinnost hlášení a evidence každého, i suspektního případu lidské přenosné transmisivní spongiformní encefalopatie (Creutzfeldt Jakobova nemoc CJD, nová varianta Creutzfeldt Jakobovy nemoci nvCJD) a ministerstvo zdravotnictví zřídilo Národní referenční laboratoř pro transmisivní spongiformní encefalopatie týkajících se lidské populace.

Od 1.1.2001 musejí všechny asanační podniky označovat při expedici všechny masokostní moučky " jednotným varovným upozorněním" týkajícím se možnosti jejich zkrmování.

Orgány veterinární správy provádí v asanačních podnicích každý týden namátkovou kontrolu dodržení technologických parametrů zpracování konfiskátů a označování vyrobených masokostních mouček. Dosud nebyly zjištěny žádné nedostatky.

ÚKZÚZ (Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský) provedl za I. čtvrtletí roku 2001 vyšetření 539 vzorků krmných směsí u 82 výrobců krmných směsí a u 2 mobilních mícháren. Ve II. čtvrtletí roku 2001 provedl 254 kontrol u 42 výrobců krmných směsí. Kontroly se zaměřují na složení, označování krmných směsí a křížovou kontaminaci.

ÚKZÚZ provádí od počátku letošního roku kontroly výrobních postupů a označování masokostních mouček v asanačních podnicích. V jednom případě byl zjištěn nedostatek v označení moučky.

ÚKZÚZ provedl 488 vyšetření vzorků krmiv laboratorním mikroskopickým vyšetřením se zaměřením na kontaminaci masokostními moučkami. Byla vyslovena 2 podezření, ale následné vyšetření krmiv metodou PCR tato podezření nepotvrdila.

Souhrn :

od 12.6.2001 - veškerý skot starší 30 měsíců povinně laboratorně vyšetřován (viz

výše).

od 1.1.2000 - je SRM (specifikovaný rizikový materiál) na základě vyhlášky č. 286/1999 Sb. odstraňován z potravního řetězce a jeho odstraňování na jatkách je pod trvalým veterinárním dozorem.

od 18.6.2001 - v souladu s Nařízením Rady a Parlamentu EU č. 999/2001 SVS aktualizovala zatřídění SRM v rozsahu uváděném pro skupinu zemí III., do které byla ČR zařazena.

od 18.6.2001 - zákaz získávání separovaného masa z kostí skotu, ovcí a koz všech věkových kategorií.

od 18.6.2001 - SRM z jatek a uhynulých zvířat je zpracováván v jednom určeném asanačním podniku a následně spálen, ve všech asanačních podnicích probíhá přísný monitoring dodržování technologických parametrů (doba, teplota, tlak).Ve všech mísírnách krmiv probíhají přísné kontroly dodržení výrobních parametrů. Probíhá příprava legislativy k určení specializovaných mísíren krmiv, které budou vyrábět pouze krmné směsi pro skot, a kde bude platit zákaz výroby krmných směsí pro další druhy hospodářských zvířat (prasata,drůbež), do kterých jsou přidávány masokostní moučky.

Závěr:

Česká republika je připravena provádět vyšetření veškerého poraženého skotu na export staršího 30 měsíců a podle požadavku země určení tuto věkovou hranici pro vyšetření případně i snížit.

V případě exportu masa zvířat mladších než 24 měsíců, pokud nebude vznesen požadavek na vyšetření, je SVS jako kompetentní veterinární autorita schopna certifikovat stáří poraženého zvířete.

SVS ČR je připravena reagovat na případné další požadavky, případně doplňující podmínky kompetentních veterinárních autorit ostatních zemí.

MVDr. Josef Holejšovský, ústřední ředitel Státní veterinární správy ČR

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info