Greenpeace rozšiřuje svůj program pro jedenadvacáté století

Organizace Greenpeace, která neformálně vznikla na jaře roku 1972, už dávno přestala fungovat pouze na poli ochrany životního prostředí. A také dnes začínající výroční konference má tuto nevládní organizaci připravit na nové úkoly.

V duchu tradic zakladatelů, kteří byli prvními, kteří se aktivně a s nasazením vlastních životů postavili pokusům s jadernými zbraněmi, se hodlá zaměřit např. na americký program Národní protiraketové obrany. V ekologických aktivitách vede podpora takzvaného Protokolu z Kjóta, tedy ochrana atmosféry před emisemi plynů způsobujících její oteplování. V centru pozornosti zůstávají nadnárodní koncerny, zejména jejich působení v rozvojových zemích, velký prostor zaujímá ochrana živočichů.

Greenpeace přitom je sama skutečným nadnárodním koncernem. Má mnoho tisíc aktivistů, působí ve více než čtyřiceti zemích světa, mj. také v ČR. V roce 1999 měla celkové příjmy 126 miliónů eur, což je o 15 miliónů více než v roce předchozím. Organizace vlastní zaoceánské i říční lodě a speciální výstroj pro provádění často krkolomných akcí, jimiž se snaží přilákat zájem médií. Kritici organizace, která má oficiální sídlo v Nizozemsku, proto tvrdí, že akce Greenpeace někdy hraničí s násilím, překračují rámec zákona a mnohdy jsou provokacemi.

Greenpeace je neziskovou organizací, která nepřijímá příspěvky od žádné vlády ani od průmyslu. Mezi velké sponzory ale patří velké evropské i americké nadace a na činnost přispívá hodně jednotlivců. Dobrovolní aktivisté nedostávají platy, což výrazně snižuje nákladovou stránku činnosti Greenpeace. Za zakladatele je považován Kanaďan David Mc Taggart, který zesnul letos v březnu. Právě on založil v roce 1979 Greenpeace International, do roku 1991 byl jejím předsedou.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info