Esmeralda odmítá odpovědnost za Tisu

Ceské noviny 17.2.2000

Esmeralda odmítá odpovednost za Tisu

BELEHRAD/BUDAPEŠT/BUKUREŠT 17. února (CTK) - Australská težební spolecnost Esmeralda zatím nemuže potvrdit, že nese odpovednost za znecištení rumunské reky Somoš a následne Tisy a Dunaje v jeho jugoslávské cásti kyanidem. Oznámil to dnes šéf spolecnosti Brett Montgomery. Ujistil, že "prioritou (firmy) je (odbornými testy) zjistit pravdu". Evropská komisarka pro životní prostredí Margot Wallströmová, která se dnes seznamuje s následky zamorení Tisy, prislíbila, že okamžite zahájí práci na projektu, jenž by v budoucnosti umožnil podobným katastrofám predcházet. Rumunsko dnes poprvé oficiálne priznalo katastrofu a ujistilo, že nemelo nikdy v úmyslu "rozsah katastrofy skrývat, nebo snižovat".

"Poucili jsme se (z katastrofy) a musíme jednat," prohlásila Wallströmová poté, co si u madarského mesta Szölnök na brehu Tisy prohlédla následky kyanidové skvrny.

"Zahájím práce na plánu, který v budoucnosti umožní predcházet podobným incidentum a zaplní díry v legislative," konstatovala komisarka.

Ujistila, že Evropská unie (EU) pomuže Madarsku i Rumunsku s odstranením následku znecištení a mohla by podporit obe zeme pri vymáhání odškodného.

"Kdokoli je odpovedný za zamorení, mel by platit... to je naše výchozí stanovisko," rekla Wallströmová. Naznacila pritom, že EU zrejme neposkytne financní pomoc na odstranení škod v povodí rek.

Obecne se má za to, že kyanid se do reky Tisy dostal rumunským prítokem Somošem protékajícím kolem zlatého dolu v Baia Mare, kde došlo 30. ledna k havárii a pravdepodobne také úniku kyanidu do vody. Z Tisy se jed dostal do Dunaje. kyanid zahubil jen v madarské cásti Tisy asi 80 tun ryb a podle ekologu težce poškodil celý potravinový retezec v povodí.

Dul Baia Mare vlastní rumunský stát a australská spolecnost Esmeralda. Její šéf však dnes v prohlášení pro australskou burzu uvedl, že dosud neexistují žádné dukazy prokazující, že k zamorení rek došlo v dusledku havárie na prehrade v Baia Mare z 30. ledna. Ujistil, že jakmile australští odborníci predloží kompletní zprávu o situaci ve zlatém dolu, zajistí její plné zverejnení. Dodal, že vítá informace o tom, že do oblasti smerují nezávislí odborníci OSN a EU, aby prozkoumali možnosti úniku kyanidu z dolu.

Lítost nad katastrofou dnes vyjádril rumunský ministr pro životní prostredí Romica Tomescu. "Rumunsko nikdy nechtelo rozsah incidentu skrývat, nebo tajit," dodal. Pripustil, že k zamorení reky došlo ve špatné dobe, kdy Rumunsko usiluje o clenství v EU. "Musíme dokázat, že stojí za to investovat u nás," rekl ministr.

Jeho prohlášení podráždilo šéfa úradu pro rumunské vodní toky Petreho Marinesca. Podle jeho názoru ryby v Tise neuhynuly kvuli kyanidu, ale velké koncentraci chemické látky, chlornanu sodného, používané pri jeho neutralizaci.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info