Ekologie bude stát Česko miliardy

Česká republika se včera přiblížila k branám Evropské unie, když Brusel přijal společné stanovisko k obsáhlé kapitole o životním prostředí, v němž nám udělil několik výjimek. Závazek aplikovat takřka tři stovky náročných předpisů, jejichž provádění a vynucování je nesmírně nákladné, si podle Světové banky vyžádá 240 až 320 miliard korun.

Jednu z největších položek bude představovat částka na ochranu vod, především pak na výstavbu čistíren odpadních vod. "Naplnění směrnice o čištění městských odpadních vod a kanalizace by mohlo přijít na 98 miliard korun," uvedl nedávno český ministr životního prostředí Miloš Kužvart. Právě otázka finančního zajištění ochrany životního prostředí bylo důvodem ČR tvrdě prosazovaného přechodného období pro výstavby čističek. "Česko není schopno v krátké době splnit požadavek, aby všechny obce nad dva tisíce osob zajistily výstavbu těchto čističek," potvrdil problém státní tajemník a náš hlavní vyjednávač Pavel Telička. Také Brusel uznal oprávněnost těchto námitek a po dodatečných požadavcích na upřesnění našeho stanoviska k odpadním vodám přistoupil nakonec na přechodné období do roku 2010. Vstup ČR do unie se přitom očekává kolem roku 2004.

Brusel akceptoval i druhé přechodné období, tentokrát do roku 2005, jež se týká kapacit recyklování odpadů. Česko tento proces dosud nezvládá. Pět žádostí o přechodná období, včetně nakládání s pevnými odpady či limitů pro vypouštění škodlivin do řek, odmítl. Pro české subjekty by to mohlo přinést tlak na dodatečné investice.

"Veškeré peníze nejsou pouze nákladem státní správy. Ponese je veřejná správa a z velké části i firmy," řekla mluvčí Ministerstva životního prostředí Rita Gabrielová. "Víme také, že je potřeba asi 360 miliónů korun na implementaci práva. Tyto peníze ale zatím nejsou," uvedla Gabrielová. Česká vláda se otázku financování změn životního prostředí pokusila vyřešit rozhodnutím, podle něhož úkoly v této oblasti budou financovány z několika zdrojů. Ministerští úředníci však připouštějí, že toto opatření problém získání peněz neřeší. Zdroje nezbytných prostředků i nadále zůstávají nejasné a je vyloučeno, aby nezbytné finance v potřebné době byly k dispozici.

Implementace směrnic EU v oblasti životního prostředí se nevyhne ani rozpočtu domácností. Experti předpokládají, že díky tomu dojde ke zvýšení cen environmentálních veřejných služeb, i když ke zmírnění dopadů budou využity veřejné podpory.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info