Ekologický chov neláká

Jsou soukromí zemědělci v Beskydech, ochotni přejít na takzvané ekologické zemědělství? Zřejmě ne. Většina z nich považuje tento způsob podnikání za nejistý. Při setkání se zástupcem svazu Pro-Bio, který zemědělce Frýdecko-Místecka, ale i jiných okresů tento týden seznamoval s novými předpisy pro ekologické zemědělství to bylo vidět. Někteří pozvaní zemědělci odešli už během přednášky, jiní spíše otázkami naznačovali, že ekologické zemědělství je pro ně příliš riskantní a nevěří příliš v to, že by od nich lidé kupovali potraviny, které sice vypěstovali zdravě, ovšem kvůli tomu je musí prodávat dráže. "Chtěla jsem, aby naši zemědělci věděli přesně, co to ekologické zemědělství je. Ale vidím, že ještě na takový způsob chovu nebo pěstování nepřistoupí," řekla ředitelka agrární komory ve Frýdku-Místku Alena Piskořová, která setkání uspořádala a pozvala i zemědělce z jiných okresů. Představitel celorepublikového svazu ekologických zemědělců Jan Látal ze Šumperka potvrdil, že ekologickým zemědělstvím se v současnosti v republice zabývá ještě málo zemědělců. "Je vidět, že ekologickým zemědělstvím se v republice zabývá pouze jedno procento rolníků a chovatelů," řekla Alena Piskořová, když někteří zemědělci opustili sál dříve, než skončilo setkání.

"Je více rozšířené spíš v severních a západních Čechách, kde především chovatelé dodávají do restaurací biologicky čistě vyrobené maso. Do těchto podniků totiž jezdí hodně jíst Rakušané a Němci, kteří toto maso vyhledávají," řekl Jan Látal ze svazu ekologických zemědělců. Dodal, že poptávka po ekologických potravinách roste. "Nejenže vznikají speciální obchody se zdravou výživou, ale ekologicky vyrobené maso nebo zelenina už má své místo například v supermarketech. Podobně jako je tomu v cizině," řekl Jan Látal. Propagátor ekologického zemědělství uvedl, že už i některé velké české podniky chtějí dodávat na trh ekologicky čisté potraviny. "Například Olma Olomouc už pro některé výrobky odebírá od malých zemědělců ekologicky vyrobené mléko. Právě tady mohou zemědělci do budoucna najít odbytiště. Záplava jogurtů v obchodech je totiž celá vyrobena jednou technologií a liší se pouze obalem nebo příchutí. Zde může zemědělec najít místo na trhu," řekl Látal a dodal, že ekologické potraviny vyhledávají lidé právě pro jejich opravdovost. "Ekologicky vypěstovaná mrkev má zkrátka výrazně mrkvovatější chuť než mrkev ze zeleniny," řekl Látal. Zemědělci chtěli vědět, jaké výhody přinese ekologické zemědělství tomu, kdo se do něj pustí. "Vždyť je u toho více papírování než u normálního hospodaření a kdo nám to bude kupovat?," namítali zemědělci. Jan Látal řekl, že mnoho lidí už chce vědět, co konzumuje a chodí nakupovat ke "svému" hospodáři. "Na tržišti ve Zlíně prodává zeleninu muž, kterého hodně lidí vyhledává a prodává ji dvakrát dráže než ostatní trhovci. Rovněž v zahraničí je běžné, že například v supermarketu stojí u svého krámku zemědělec a tak si vytváří důvěru pro své potraviny," řekl Jan Látal. To potvrzuje například šéf frýdecko-místeckého klubu U černého kocoura Tomáš Ptáčník, který zhruba tři roky pobýval ve Spojených státech. "V supermarketech jsou obrovské řady buclaté a chemikáliemi vyhnané zeleniny a pak třeba krámek s mnohem menšími jablky, ale pěstovanými ekologicky. Takový krámek lidé vyhledávají. Tady je toho ještě málo," řekl Tomáš Ptáčník.

Setkání zemědělců se zúčastnil i soukromý zemědělec Josef Folta z Kateřinic na Novojičínsku, který jako jeden z mála v podhůří Beskyd ekologicky chová skot. "Dělám to spíše ze záliby, ale myslím si, že právě Beskydy se pro ekologické zemědělství hodí. Tady nikdy nebude Haná. Je to spíš kraj pro chování zvířat. A proč ne ekologicky?," řekl sedmdesátiletý zemědělec, který se stará o sto kusů skotu. "Jsem rád, že patřím mezi průkopníky, protože až se trochu dáme dohromady, začnou lidé takové potraviny vyhledávat více," míní Josef Folta. "Ovšem ekologické zemědělství je založeno na důvěře a tady si ještě pořád lidi nevěří," řekl muž, který však přiznává, že musel své hospodářství po přechodu na zdravý způsob chovu zúžit. "Musel jsem minimalizovat náklady a například propustit dva zaměstnance," řekl zemědělec.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info