Dvojice sokolů začne už brzy rozhánět holuby nad městem

Zabijáci létající až 160 kilometrovou rychlostí a srážející kořist tvrdými ranami k zemi - to jsou sokoli stěhovaví. V Žatci dostanou už brzy jasný úkol: likvidovat početná hejna holubů.

Přestože řada odborníků na ptactvo použití sokolů stěhovavých proti holubům zpochybňuje až zatracuje, záměr Městského úřadu v Žatci využít jejich potenciálu trvá. Nyní se dokončuje smlouva s vítězem výběrového řízení, sokolníkem Ing. Josefem Kaiserem, jenž bude mít v případě Žatce jejich nasazení a využívání na starosti.

"Jeho prvním úkolem se stane nákup sokolů, přičemž si může vybrat z několika tuzemských chovných stanic. Základní variantou je pořízení nepříbuzných samce a samice, pokud by to nebylo možné, spokojíme se s dvěma samci," uvedl včera Petr Janda, referent odboru životního prostředí žatecké radnice. Samice je silnější a dravější, navíc existuje naděje, že by párek v horizontu několika let zahnízdil a přivedl na svět mladé. Ani se dvěma samci ale nemusí být případná reprodukce vyloučena, neboť je známa jejich schopnost přilákat do svého teritoria samici odjinud.

Radnice musí čekat nejen na koupi sokolů, ale i na povolení ministerstva vnitra. "Sokol stěhovavý je kriticky ohrožený druh. Ministerstvo sice zřejmě povolení vydá, ale na druhé straně prý nevidí existenci tohoto druhu ve městě s velkým nadšením," po-dotkl P. Janda. Dosud ještě není ani jasné, kde vlastně nalezne dvojice dravců nový domov - město totiž musí najít útočiště, jež splní i kritéria na bezpečnost ptáků. Vzhledem k rozsáhlému akčnímu rádiu sokola - dosahuje až 20 kilometrů - dostanou myslivecké jednoty v tomto teritoriu dopis s upozorněním na pohyb dravců tak, aby omylem nedošlo k jejich postřelení.

Sokoli by se měli v Žatci objevit do 31. května, ovšem než se zapojí do boje proti holubům, ještě nějaký čas potrvá. Podle itineráře se v červnu plánují první vzlety mláďat, jež budou muset být do doby, než se budou schopna samostatně živit, pravidelně přikrmována. V srpnu by sokoli měli začít zkoušet lovit a postupně se osamostatňovat. V říjnu radnice obdrží zprávu, jež bude hodnotit výchovu sokolů v souvislosti s jejich hlavním posláním.

Žatec jako celek není holuby zahlcen, existují ovšem lokality s nadměrným výskytem opeřenců. Je to především Příkrá ulice, Chomutovská a Jih II. "Čeká se, že sokoli budou holuby jednak lovit, protože jde o druh, na nějž se tento dravec hlavně zaměřuje, jednak je plašit a znepříjemňovat jim život," představuje náplň práce P. Janda. V prvopočátku bude sokolník s pomocí miniaturních vysílaček sledovat pohyb sokolů, později by monitoring měl přestat mít význam. Ačkoli sokol nese přídomek stěhovavý, jestliže si na konkrétní lokalitu zvykne a nemá zde nepřátele či konkurenci, bývá mu obvykle věrný.

Zda si dokáží sokoli s holubí populací poradit, to se ukáže s odstupem času. Stejná je odpověď i v případě, zda přece jen nebudou zapotřebí další opatření, eliminující rozmnožování a výskyt holubů. "To se ještě uvidí. Zkušenosti okolních měst, která nechala sokoly vysadit, zatím spadají do rozmezí od relativní spokojenosti až po nadšení," uzavřel Petr Janda.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info