DVĚ VÝROČÍ V JEDEN DEN

Nestává se často, aby na jeden den připadly narozeniny dvou osob v mnohém si podobných. Tím dnem je 27. únor.

Starší jubilant je Alois Mikula, který se narodil před 110 lety, 27. února 1892 v Březině (okr. Vyškov) jako syn hajného. To předurčilo jeho povolání: také on se stal lesníkem. Po studiích na Vyšší lesnické škole v Hranicích vstoupil do služeb knížete Liechtensteina a sloužil na několika jeho velkostatcích, z toho přes čtvrt století na Břeclavsku. Po r. 1945 přešel na generální ředitelství gumárenského průmyslu, kde svou služební dráhu skončil.

Na jižní Moravě prošel bohatou mysliveckou praxí a získal cenné zkušenosti, které uložil do svých knih. S jejich psaním započal teprve v Praze. Do té doby uveřejňoval četné články v lesnických a mysliveckých časopisech. V jeho knižní tvorbě najdeme knihy odborné, populárně naučné, ochranářské, ale i literaturu pro děti. Mikula byl spisovatel velmi plodný: za 28 let vydal knihy, z nichž některé byly přeloženy do slovenštiny a jiné vyšly v dalších vydáních. Pro Čs. mysliveckou jednotu vypracoval deset přednášek s diapositivy. Proslovil mnoho přednášek v mysliveckých sdruženích pražských i venkovských.

Cílem celé jeho činnosti bylo napravovat dosud četné nesprávné údaje o zvěři a informovat o ní podle posledních poznatků.

Mikula ukončil svůj život 25. srpna 1976 v Praze, protože se nemohl vyrovnat se smrtí svého nevyléčitelně nemocného syna Jiřího. Tomu také připsal své dvě poslední literární práce.

Druhý jubilant, o 20 let mladší, je prof. MVDr. Václav Dyk, DrSc., který se narodil 27. února 1912 ve Strakonicích. Pochází rovněž z lesnické rodiny a byl bratrancem prof. Ing. Antonína Dyka, dlouholetého předsedy Čs. myslivecké jednoty. Přesto, že původně měl v úmyslu pokračovat v rodinné tradici, nakonec se rozhodl pro veterinární medicínu. Na Vysoké škole veterinární promoval v r. 1938. Za okupace pracoval ve Výzkumné stanici rybářsko - hydrologické ve Vodňanech, v r. 1949 se vrátil jako pedagog na Vysokou školu veterinární, kde zastával různé akademické funkce. V r. 1961 získal hodnost doktora věd.

Od svého mládí se jako bystrý pozorovatel zajímal o přírodu v nejširším rozsahu a od mládí také publikoval. Byl to autor nesmírně plodný: jeho publikační činnost zahrnuje na 3700 položek. Jsou to knihy, učebnice, vědecká sdělení, vědecko - populární pojednání, beletrie, recenze, referáty a biografická hodnocení. Šíře jeho zájmů byla velmi rozsáhlá, od parazitologie, rybářství, etologie, ekologie a myslivosti až po ochranu přírody, kynologii a další odvětví. Aby mohl zvládat všechny tyto úkoly, které si sám dobrovolně a z vlastního zájmu ukládal, musel být nejen velmi pilný, ale také odborně zdatný. Jednou z jeho vynikajících vlastností byla také velkorysost a ochota vždy pomáhat.

Prof. MVDr. Václav Dyk, DrSc. zemřel dne 5. listopadu 1995 v Brně.

C. K.

Svět myslivosti č. 2/2002

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info