Duze vadí PET lahve
13.04.2001 | Mladá fronta Dnes
Kampaní za vratné lahve bojují ekologové z Hnutí Duha proti tendenci obchodníků a výrobců vytlačit tyto obaly z trhu. Do skleněných lahví se ještě plní některé druhy limonád, šťáv a minerálek. Českobudějovičtí zástupci hnutí proto vylepují v prodejnách, které vratné lahve přijímají od zákazníků a také je prodávají, samolepky s touto informací. "Ne všechny obchody na to přistoupí. Samolepkám se brání hlavně supermarkety, u drobných prodejen je to lepší," uvedl Jakub Hulec, kterému se už podařilo umístit nálepky například ve Vrbence, v prodejně potravin řeznictví Jura v Krajinské ulici a na několika dalších místech. V Budějovicích už zbývá jen posledních dvanáct obchodů, které vykupují láhve. Vedoucí prodejen přitom mají strach, že díky tak malému množství k nim začnou chodit s láhvemi lidé z celého města. "Bojujeme vlastně proti živelnému zaplavení trhu PET lahvemi. Nejsou ekologické a naše země není na jejich likvidaci připravena," míní Hulec.
Další články v kategorii Ekologie
- Šéf WHO: Evropa se otepluje nejrychleji na Zemi, je třeba řešit dopady na zdraví (29.06.2026)
- Od srpna 2026 začnou platit první klíčové povinnosti PPWR. Jste připraveni? (26.06.2026)
- Odborníci a rybáři odlovili z rybníka v Kroměříži téměř 2700 invazních sumečků (25.06.2026)
- Česká inspekce životního prostředí má nového ředitele, stal se jím Pavel Straka (25.06.2026)
- Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slaví 30 let: Pilíř české energetiky a vyhledávaný technický unikát je ve výborné kondici (25.06.2026)
- Ochránci přírody chtějí zakázat vstup na vrch Stohánek v Ralsku, turisté ho ničí (24.06.2026)
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)

Tweet



