Dozvuky výstavy Natura Viva 2000

Mezi doprovodné akce Mezinárodní výstavy myslivosti a rybářství NATURA VIVA 2000 v Lysé nad Labem pořadatelé zařadili mezinárodní konferenci na téma "Současnost a perspektiva oborních chovů zvěře na prahu třetího tisíciletí" a sympozium "Vliv Františka Antonína hraběte Sporcka na českou a evropskou myslivost". Podívejme se podrobněji na zaměření těchto dvou zajímavých akcí.

VLIV FRANTIŠKA ANTONÍNA HRABĚTE SPORCKA NA ČESKOU A EVROPSKOU MYSLIVOST

Mezinárodní sympozium pořádané Českomoravskou mysliveckou jednotou, Řádem sv. Huberta a Komisí CIC pro historii, umění a myslivecká muzea pod záštitou Ministerstva zemědělství ČR proběhlo 3. června na Letohrádku Hvězda.

Sympozium, na kterém se sešlo okolo 70 účastníků (z toho 7 zahraničních), zahájil v nepřítomnosti předsedy ČMMJ jednatel V. Broukal. Na programu dopoledního jednání, jemuž předsedala hraběnka Grimouardová, předsedkyně Komise CIC pro historii, umění a myslivecká muzea, byly čtyři přednášky.

Úvodní přednášku pod názvem "Hubert jako historická osobnost a svatohubertská legenda" pronesl Doc. MUDr. J. Kovařík, CSc.

V další přednášce, jež byla věnována hlavnímu tématu sympozia, se Ing. C. Rakušan věnoval pronikavé změně názorů na myslivost a zvěř, které do Čech a střední Evropy přinesl z Francie hrabě Sporck. Ten se odvrátil od uzavřených honů, při nichž se dosahovalo masových výřadů a jejich příprava stála poddané mnoho dní lovecké roboty, a zavedl parforsní hony, při nichž byl předmětem lovu jen jeden předem určený kus. Tím se také ulevilo lovecké robotě. K pěstování nové myslivecké etiky hrabě Sporck založil lovecký Řád sv. Huberta. Jeho další zájem o myslivost se projevoval v rozvoji čižby a kroužkování chycených ptáků a později i v chovu vodního ptactva a šlechtění loveckých psů. Hrabě Sporck je u nás považován za prvního představitele osvícenství.

V dalším programu vystoupil velmistr Řádu sv. Huberta RNDr. J. Štych, který navázal přednáškou o minulosti a současnosti Řádu sv. Huberta, majícího i zahraniční členy. Posluchače seznámil s hlavními zásadami Řádu, které spočívají v křesťanských hodnotách, jimiž se členové řádu řídí, a s etickým kodexem myslivce, podporou lovecké hudby a publikační činností Řádu.

Uvedené tři přednášky byly proneseny česky.

Poté se ujal slova Dr. W. Flachs ze Švýcarska, který německy osvětlil vývoj lesního rohu. Tento nástroj k nám koncem 17. století přivezl z Francie hrabě Sporck. Přednášející se na barevné reprodukci pochlubil údajně snad původním sporckovým odznakem Řádu sv. Huberta, který se mu podařilo získat.

Všechny přednášky byly v plném znění německy otištěny ve sborníku, který obsahuje stručné souhrny v češtině a francouzštině. Překlady však vykazují terminologické nedostatky. Po společném obědě, během něhož probíhala soutěž trubačů v přednesu loveckých skladeb, odjeli účastníci sympozia do Lysé n. L., kde si prohlédli Sporckův zámek a rozsáhlý park s barokními sochami a poté navštívili výstavu NATURA VIVA 2000.

První den sympozia byl zakončen společenským večerem v Praze na Žofíně.

Následující den účastníci odjeli na prohlídku hospitalu v Kuksu, v jehož kostele celebroval arcibiskup Karel Očenášek troubenou svatohubertskou mši. Po obědě ve Dvoře Králové nad Labem si účastníci prohlédli Braunovy sochy v Betlémě.

Návratem do Prahy skončilo dvoudenní sympozium, které nesporně významně přispělo k poznání kulturní historie naší myslivosti.

Ing. Ctirad Rakušan

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info