Do biomasy chtějí v obci namíchat i odpad

Na páteční kolaudaci první výtopny v České republice, která vyrobeným teplem ze směsi dřevěných štěpků a hnědého uhlí zásobuje celou jednu obec, byly lidmi, spojenými s projektem, nastíněny také představy o dalším využití celého zařízení. Tou nejzajímavější byla možnost zařazení komunálního odpadu do směsi biomasy, přičemž při spalování odpadu by byly dodrženy velmi přísné ekologické předpisy, stanovené v zemích EU.

"Před nedávnem vyšel nový zákon o ovzduší, nový způsob vytápění obce biomasou splňuje všechny potřebné podmínky, stanovené normami Evropské unie," vysvětlil Pavel Vrba, majitel firmy Ekoefekt, která zajistila odbornou montáž spalovacího zařízení v obci Staré u Třebívlic. Mezi největší klady ekologického provozu patří to, že spalování směsných paliv nezanechává v ovzduší žádné stopy oxidu dusíku (NOx). Při spalování komunálního odpadu by se používalo speciálně slisovaných briket, které by obsahovaly vybranou část odpadků produkovaných domácnostmi, čímž by se opět zčásti ulehčilo životnímu prostředí. "Vše je schváleno na potřebných institucích, chtěli bychom to v příštím roce zkusit realizovat," nechal se slyšet František Solnař, třebívlický občan, podílející se svými znalostmi a zkušenostmi na spuštění provozu výtopny.

Co se týká samotné dřevné směsi, určené ke spalování ve výtopně, která stojí na okraji obce Staré, je spalována pouze dřevná štěpka, získaná z běžných lesnických prací, dále při prořezech dřevin v obcích, v alejích u silnic a podobně. Podle slov Františka Solnaře stačí v kombinaci s dřevěným uhlím toto množství pokrýt potřebu výtopny, což znamená, že obec v současnosti nemá potřebu pěstovat vlastní dřeviny, ze kterých se štěpka získává. "Pěstování těchto dřevin je závislé na plochách, na kterých se budou dřeviny sázet, nejrychleji rostoucím stromem je u nás topol, který však do potřebné kvality doroste až za pět let po vysazení," zdůvodňuje obtížnost pěstování dřevin Solnař.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info