COPA/COGECA varovala před dalším nárůstem nákladů
13.01.2011 | Zemědělský svaz ČR
C/C varovala před dalším nárůstem nákladů.
Na jednání rozšířené pracovní skupiny a stálé poradní skupiny k SZP, prezident COPA pan Padraig Walshe trval na tom, že: „Od devadesátých let jsou zemědělci neustále konfrontováni s celou řadou nových nařízení, které by měly posílit ochranu životního prostředí, včetně zavedení nitrátové směrnice, nařízení k ochraně půdy a zavedení pravidel péče o zvířata. Tyto skutečnosti navýšily enormním způsobem jejich náklady, tedy tak, že nejsou schopni produkovat zisk pouze z trhu a stávají se tak nekonkurenčními oproti dovozům ze třetích zemí, kde není nutno uvedená pravidla plnit. To je důvod naší kritiky návrhu EK, který chce zavést další nástroje a opatření, které povedou k dalšímu navyšování výrobních nákladů zemědělců. Navíc, taková to politika by mohla vést k přesunu výroby do jiných částí světa a tím způsobovat zde odlesnění pozemků a další ekologické škody“.
„Stále věříme, že příslušná řešení lze nalézt, pokud bude umožněno evropským zemědělcům udržet rozměr jejich produkce při současném pozitivním dopadu na životní prostředí, nebo v reakci na klimatické změny. Na příklad, louky a pastviny a platby na tyto plochy mohou umožnit zemědělcům zde hospodařícím zachovat svou produkci, omezit emise skleníkových plynů a vytvářet další výhodné kroky spojené s životním prostředím“.
Předseda COGECA pan Paolo Bruni zdůraznil, že: “Konkurenceschopný zemědělsko- potravinářský sektor je základem pro budoucí udržení potravinové bezpečnosti, tak, abychom mohli reagovat na předpokládanou dvounásobnou poptávku po potravinách. Ale v plánu EK chybí konkrétní opatření, které mohou tyto cíle naplnit, nebo posílit postavení zemědělců v rámci potravinového řetězce. Zemědělci v současné době dostávají pouze zlomek zisku plynoucí z obchodní činnosti řetězců, tedy z maloobchodní ceny. Jednou z možností, jak získat spravedlivý podíl na zisku je sdružování zemědělců a koncentrací dodávek od výrobních organizací, jako jsou družstva. Evropská pravidla obchodní soutěže musí být následně upravena tak, aby byl zemědělcům umožněn růst velikosti podniků jak v rozsahu činností, tak ve velikosti podniků.; tím lze zvyšovat jejich konkurenceschopnost a zlepšit fungování potravinového řetězce. Je třeba také vytvořit spravedlivější kontraktační vztahy“.
Pekka Pesonen, tajemník C/C
A. Cheesley, tisková mluvčí C/C
Další články v kategorii Ekologie
- MŽP vyhlásilo nové chráněné lokality včetně rozšíření Žofínského pralesa (03.07.2026)
- Jak čápi přežili horka a bouřky? Zapojte se do sledování hnízd (03.07.2026)
- Rybám v Odře chyběl kyslík, hasiči jim čeřili vodu čerpadlem (03.07.2026)
- Kdo mizí za trnkovým keřem? Startuje záchranný program motýla bourovce trnkového (02.07.2026)
- ČIŽP představila na VědaFestu 2026 moderní technologie pro ochranu přírody (02.07.2026)
- CHKO Soutok ukázal obnovu přírody. Odpůrci se ale nevzdali, půjdeme do extrému, volají (02.07.2026)
- Miska vody může o tomto víkendu zachránit životy. Pomozte vyčerpaným divokým zvířatům (02.07.2026)
- Přes 1 200 škol z Recyklohraní ukazuje, že vzdělávání k udržitelnosti má v Česku své místo. Pátý ročník Celoroční EKO hry zná své vítěze (02.07.2026)
- Odborníci pomáhají zachránit Svatováclavský dub ve Stochově. Z tisíciletého stromu vznikají nové sazenice (02.07.2026)
- Estonsko chce přenést část odpovědnosti za odpad na výrobce (01.07.2026)

Tweet



