Čistotní Češi: Vyprodukují téměř nejméně odpadů v EU
27.03.2015 | tyden.cz
Češi ročně vyprodukují 307 kilogramů komunálního odpadu na osobu. Patří z tohoto hlediska k těm, kteří se chovají k přírodě nejšetrněji. Lépe už jsou na tom jenom čtyři další státy z evropské osmadvacítky. S tříděním odpadu si ale Češi příliš hlavu nedělají. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.
V průměru loni podle Eurostatu každý Evropan vyprodukoval 481 kilogramů odpadu na osobu. Nejméně, 272 kilo, připadá na jednoho Rumuna. Hned za Rumuny následují Estonci, Poláci, Slováci a Češi. Naopak největší množství odpadu mají "na svědomí" Dánové se 747 kilogramy na osobu, následovaní Lucemburčany, Kypřany a Němci.
Poněkud hůře si na tom ale Češi stojí s tříděním odpadu. Tímto způsobem zpracují pouhých 21 procent z celkového množství. Evropský průměr je 28 procent. Opravdovými rekordmany jsou v tomto směru Slovinci a Němci, kteří vytřídí 55, respektive 47 procent celkového odpadu. Naopak nejhůře jsou na tom se třemi procenty Rumuni a se čtyřmi procenty Slováci.
Kompostování odpadu je pak nejobvyklejší v Rakousku (35 procent), Nizozemsku (26 procent) a Belgii (21 procent). Nejméně odpad kompostují s dvouprocentním podílem v Chorvatsku a s tříprocentním podílem v Česku a Bulharsku.
Další články v kategorii Ekologie
- Svitavy prostřednictvím projektu Třídím gastro vytřídily ze směsného odpadu přes 17 tun kuchyňských zbytků (09.02.2026)
- Na Šumavě vzniká nová rezervace divokých koní, čtvrtá v jižních Čechách (06.02.2026)
- Loni bylo v ČR zprovozněno pět nových větrných elektráren, letos nejspíš žádná (05.02.2026)
- Olomoučtí vědci objevili hluboko v půdě v Chile dosud neznámého brouka (05.02.2026)
- Asekol loni zvýšil sběr elektroodpadu o 2837 tun na rekordních 71 200 tun (04.02.2026)
- Na Madagaskaru objevili plaza, který plave pískem. Dali mu jméno Šaj-Hulúd (04.02.2026)
- Vědkyně z Agronomické fakulty je na Antarktidě. Zkoumá DNA mikroorganismů, které v extrémních podmínkách dokážou přežít (04.02.2026)
- Lední medvědi na Špicberkách jsou navzdory mizejícímu ledu tlustší a zdravější (03.02.2026)
- V Podyjí se zabydlel mýval. Ochranáři se ho chtějí zbavit (03.02.2026)
- Vyšetřování vyvezení stovek tun odpadu z Německa do Česka je téměř u konce (27.01.2026)

Tweet



