Čistírny odpadních vod? Nyní jsou na řadě i menší sídla v regionu

Jedna z nejmodernějších čistíren odpadních vod (ČOV) na severní Moravě - karvinská - je postupně uváděna do zkušebního provozu. Špičková technologie, včetně automatizovaného systému řízení provozu s uvažovaným výkonem 31 tisíc krychlových metrů odpadních vod za den, je dosud největší ekologickou investicí akciové společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace.

Celkový náklad dosáhne částky půl miliardy korun a vlastní ověřovací provoz bude zahájen na konci letošního léta. "Čistička dokáže s vysokou účinností eliminovat organická znečištění i odstraňovat dusíkaté látky. To znamená, že výrazně přispěje k dalšímu zlepšení kvality hraničního toku řeky Olše," přiblížila její význam tisková mluvčí Severomoravských vodovodů a kanalizací Eva Špirochová.

Výstavbou karvinské čistírny odpadních vod končí rozsáhlý několikaletý projekt, během něhož byly postaveny nové nebo zmodernizovány starší čistírny odpadních vod u všech větších měst Moravskoslezského kraje. Podle Špirochové se nyní společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace otevírá prostor pro řešení menších sídelních lokalit o velikosti dvou tisíc až deseti tisíc ekvivalentních obyvatel.

V současné době už probíhá rekonstrukce čistírny odpadních vod v Českém Těšíně, byla ukončena projekční příprava rekonstrukce ČOV v Jablunkově, ve spolupráci s městským úřadem se připravuje výstavba čistírny v Rychvaldě na Karvinsku.

Podíl vypouštěných a vyčištěných vod, které vyhovují současným standardům, činí v severomoravském regionu více než 90 procent, ale již během dvou let by měl přesáhnout hranici 95 procent.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info