Čína má další olympijskou noční můru: mořské řasy
04.07.2008 | Aktuálně.cz
Čínská vláda čelí další ze svých "oympijských nočních můr".
Po protestech při celosvětové štafetě olympijské pochodně a zprávách o všudypřítomném smogu v Pekingu přicházejí řasy ve městě Čching-tao.
Na zdejším zeleném koberci mají přitom za měsíc plachtit olympijští jachtaři.
Řasy však nyní pokrývají třetinu zdejší mořské plochy. Na jejich odstranění pracují bagry, stovky vojáků a přibližně 10 tisíc civilistů.
Na moři je také více než tisíc člunů, které nyní místo ryb na své paluby vytahují zelenou vodní pokrývku. Zatím jí bylo z moře odstraněno 170 tun.
"Přemýšlíme o nich téměř jako o pevné půdě," řekla agentuře AP členka amerického jachtařského týmu Carrie Howeová.
Podle závodníků, z nichž mnozí jsou již na místě, by však ani bez řas nebyly podmínky ideální. Na zdejší vítr se prý nedá spolehnout a mořské proudy jsou příliš silné.
Na tiskové konferenci ve středu úřady slíbily, že do prvního závodu 9. srpna bude vše v pořádku. Nic jiného jim ani nezbývá, protože nikde jinde se prý soutěžit nemůže.
Řasy se zde poprvé objevily v květnu, nyní se jejich pokrývka táhne kilometry daleko. Tým holandských sportovců v nich už uvízl tak, že je musel vzít místní rybářský člun do vleku.
Další články v kategorii Ekologie
- Obávané El Nino je tady a nabírá na síle. Meteorologové varují Evropu před extrémy (06.07.2026)
- MŽP vyhlásilo nové chráněné lokality včetně rozšíření Žofínského pralesa (03.07.2026)
- Jak čápi přežili horka a bouřky? Zapojte se do sledování hnízd (03.07.2026)
- Rybám v Odře chyběl kyslík, hasiči jim čeřili vodu čerpadlem (03.07.2026)
- Kdo mizí za trnkovým keřem? Startuje záchranný program motýla bourovce trnkového (02.07.2026)
- ČIŽP představila na VědaFestu 2026 moderní technologie pro ochranu přírody (02.07.2026)
- CHKO Soutok ukázal obnovu přírody. Odpůrci se ale nevzdali, půjdeme do extrému, volají (02.07.2026)
- Miska vody může o tomto víkendu zachránit životy. Pomozte vyčerpaným divokým zvířatům (02.07.2026)
- Přes 1 200 škol z Recyklohraní ukazuje, že vzdělávání k udržitelnosti má v Česku své místo. Pátý ročník Celoroční EKO hry zná své vítěze (02.07.2026)
- Odborníci pomáhají zachránit Svatováclavský dub ve Stochově. Z tisíciletého stromu vznikají nové sazenice (02.07.2026)

Tweet



