Chovatelství není zlatý důl

Zákon o chovu psů vyvolal nejenom v řadách kynologické veřejnosti značné znepokojení. Odborníci zastávají názor, že stávající legislativa je dostačující a pokud není využívaná, nový zákon tuto skutečnost nezmění.

Svitavsko - Navrhovaný zákon o chovu psů, který se týká civilního, zájmového chovu, zavádí mimo jiné možnost dohledu na ekonomii, umožňuje kontrolní a poradenskou činnost osob kanceláře kynologie, upravuje postup při nezpůsobilosti občana k chovu, povinnosti chovatelů k umožnění značení a evidenci psů.

Za psa zodpovídá majitel

"Nechápu, co chtějí navrhovatelé zákona postihnout," říká poslanec Pavel Severa, který iniciativu přičítá reakci na některé případy napadení člověka psem.

"Za chování zvířete je zodpovědný jeho majitel," míní poslanec a dodává:

"Otázka způsobilosti chovatelů, nebezpečnost jednotlivých plemen, to vše je velmi složitá problematika." Podle Severy by navrhované změny zkomplikovaly život především těm, kteří kynologii mají jako koníčka. Stále totiž platí staré české přísloví: "Jaký pán, takový pes."

"Návrh operuje s pojmy, které jsou z praktického hlediska neprokazatelné a tedy i nepoužitelné. Kdo například prokáže, kterých plemen a v jakém poměru je určitý jedinec kříženec?" uvádí tisková mluvčí Českomoravské kynologické unie Vladimíra Tichá. Návrh staví podle ní na činnosti, která je v jiných zákonech zakázaná, jako například výcvik psa k boji.

"Je smutné, že nebylo přihlédnuto ke stanovisku odborníků," zastává názor Tichá.

"Všichni cítíme, že problém neumíme řešit se znalostí věci. Do voleb se podle mého v zákonu o chovu psů nezmění nic," soudí Pavel Severa. Pokud by totiž některý z poslanců podal návrh na projednání, bylo by s ohledem na blížící se konec volebního období zákon nutné řešit ve zkráceném řízení, a to bez úprav a připomínek. Tato alternativa je však jen málo pravděpodobná.

Obchodovat se psy nesmějí

Stanovy Českomoravské kynologické unie zakazují svým členům podnikat se psy. Jak by se tento předpis skloubil s uvažovanou povinností živnostenského oprávnění pro chovatele navrhované změny zákona neřeší. Navíc otázka ziskovosti je u kynologů velmi sporná.

"Nejprve je nutné se několik let o fenu dobře starat, krmit ji, než má kvalitní štěňata, která lze prodat za rozumnou cenu," říká chovatel Ladislav Havlík.

"Ziskové jsou chovy od pěti fenek výše, jinak se jedná o ztrátovou záležitost. Většina velkochovatelů jsou podnikateli v jiném oboru," dodává Havlík.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info