Chov vzácných koz považují lesníci za velice úspěšný

Lesníci několik let důsledně střeží početné stádo vzácné kozy bezoárové v oboře Vřísek.

Do obory Vřísek na Českolipsku převezli zhruba před sedmi lety lesníci několik kusů kozy bezoárové z Pálavy, jediného místa, kde v České republice divoce žily.

"V současné době je v oboře Vřísek stádo čítající dvaadvacet kusů. V lednu přišlo na svět jedno mládě a čekáme nyní na další. Obora Vřísek má rozlohu cca 164 hektarů a kozy bezoárové žijí zhruba na deseti až dvaceti hektarech," řekl ing. Jaroslav Junek, vedoucí lesů ČR v České Lípě. V minulosti byl zájem i o poplatkový odstřel kozlů pro jejich trofeje, kdy rohy samců dosahují délky až osmdesát centimetrů.

"To nepřipadá v úvahu. Dokud nebude stádo dosahovat normovaného počtu čtyřiceti kusů, tak stav snižovat nebudeme. Ani když se zvýší počet zvířat, nebudeme uvažovat o odstřelu trofejových kusů, spíše o prodeji do soukromých obor. Odlov se bude týkat pouze starých kusů nevhodných již pro další chov," poznamenal ing. Jaroslav Junek. Letošní zimu zvládly kozy bezoárové bez problémů většinou u krmelců a jsou nyní v dobré kondici. Během letošní zimy nedošlo ani k žádnému úhynu. Pouze v loňském roce zaznamenali lesníci úhyn tří kozlů.

"Jednalo se o tři dospělé kusy, které se zranily při soubojích na skalních římsách. Jednoho kozla jsme našli jak spadl do skalní rozsedliny a uhynul, jiný utrpěl po pádu ze skály poranění zadního běhu a po čase uhynul," dodal Jaroslav Junek. Podle jeho slov žijí v oboře Vřísek společně se stádem kozy bezoárové i početná stáda mufloní zvěře. "Před několika dny jsme provedli sčítání a napočítali jsme celkem 160 kusů muflonů. Jde o normovaný stav a počet se pravidelně udržuje," dodává ing. Junek.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info