Chomutovské lesy předchází dobrá pověst

Na svém výjezdním zasedání do sídla organizace Městské lesy Chomutov na Hoře Svatého Šebestiána se chomutovští radní seznámili mimo jiné také s provozem myslivosti v tamních lesích. O tom, že je opravdu na vysoké úrovni, svědčí nejen velký zájem o poplatkové lovy trofejové zvěře, ale také řada akcí spojených s fotografováním či filmováním fauny v chomutovských lesích.

"Celková výměra honitby, ve které provoz myslivosti zajišťujeme, je 2239 hektarů," informoval náš list ředitel Městských lesů Chomutov František Vohralík s tím, že v majetku města Chomutova je 1820 hektarů. Hlavní zvěří, která se v těchto lesích vyskytuje, je zvěř jelení, černá, zejména prase divoké, a srnčí. Ze vzácných druhů, které do chomutovských hvozdů lákají fotografy i filmaře, je to pak například tetřívek obecný. "Lesnictví a myslivost jsou vzájemně provázány natolik, že správcovství obou činností pod jednou organizací nám dává určitou výhodu," říká Vohralík, "při maximálních přínosech z myslivosti jsou totiž minimalizovány její možné negativní dopady na les." Tržby z myslivosti přitom tvoří jednak poplatkové lovy, které zahrnují veškerou trofejovou zvěř jelení, a také příjmy z ostatní ulovené zvěře. Kvalita trofejí a počet lovených kusů se podle F. Vohralíka zvyšuje zejména díky dlouhodobě budovanému systému mysliveckého hospodaření. "Tím se samozřejmě zvyšují i tržby," dodává k tomu.

Kromě finančního efektu má však myslivost pro městské lesy ještě další význam. "Vzhledem k výskytu a ochraně vzácných tetřívků a atraktivnosti jeleních trofejí absolvují naši zaměstnanci řadu doprovodů a akcí souvisejících s pozorováním," vysvětluje ředitel Městských lesů, "to znamená s fotografováním a filmováním zvěře." Fotografie tetřívčího toku a jelení říje v honitbě chomutovských lesů se pak objevily v odborných i zájmových časopisech a na výstavách. "Na takové návštěvě bez možnosti lovu u nás byli odborní a vedoucí pracovníci vysokých škol, státní správy i zaměstnanci orgánů Evropské unie," jmenuje F. Vohralík, "všichni se shodují v tom, že úroveň hospodaření v honitbě města Chomutov je vysoká." Tuto skutečnost podle Vohralíka dokazuje také to, že polovinu vážných zájemců o poplatkový odstřel nejsou pracovníci městských lesů schopni uspokojit. "Městské lesy i samotné město má v této oblasti velmi dobrou pověst nejen u myslivců, ale i u ochránců přírody," dodává k tomu ředitel.

S nešvarem současnosti, kterým pytláctví bezesporu je, se pracovníci Městských lesů Chomutov vypořádávají také účinně. "Díky vlastním kontrolám i spolupráci s pohraniční policií se nás tento problém dotýká méně než okolních honiteb," přiznává Vohralík. Zároveň dodává, že hospodaření se zvěří je dlouhodobá záležitost. "Výsledky práce se začínají projevovat po pěti letech, kvalitních trofejí dosahují dokonce jeleni starší deseti let," uvádí ředitel městských lesů,

"a právě na vysoké kvalitě a hodnotě trofejí je naše koncepce myslivosti postavena."

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info