Český Krumlov nemá peníze na financování projektu Čistá Vltava
30.11.2005 | ČT 1
Moderátor (Jan Hrubeš): Město Český Krumlov nemá peníze na financování svého podílu v projektu Čistá Vltava. Může tak přijít o evropskou dotaci 20 mil. Kč na opravu kanalizací. Cílem celého projektu je obnovit vodohospodářský majetek v 11 obcí na jihu Čech. Společně požádali Evropskou komisi v přepočtu o 1 mld. Kč. Správci českokrumlovské městské pokladny měli na projektovou přípravu vydat 3,5 mil. Kč. zastupitelé ale peníze neuvolnili. Podle starosty musí pokrýt jiné investice. František Mikeš, starosta Českého Krumlova: V roce 2006 na ten projekt Čistá Vltava v rozpočtu nevyšlo. To ne, že bychom chtěli odstoupit. Antonín Princ, koordinátor projektu, předseda představenstva Jihočeského vodárenského svazu: Celý projekt by tímto ohrožen být neměl. Krumlov mohl investovat 22 mil. Kč do rekonstrukce kanalizační sítě v některých částech města. 70 % nákladů měla pokrýt právě dotace z evropských fondů. Pokud město svůj podíl neuhradí, zpracovatelé projektu soudí, že dotaci Krumlov nezíská. Antonín Princ, koordinátor projektu, předseda představenstva Jihočeského vodárenského svazu: Mám obavy z toho, zda město Český Krumlov z projektu nevypadne. Provozovatelé městského vodohospodářského majetku potvrdili, že některé kanalizační sběrače jsou ve špatném stavu a potřebují opravit. Martin Paštika, generální ředitel, Vodovody a kanalizace, jižní Čechy: Chybí zdroje na obnovu, a to je stávající skutečnost toho majetku. Vodohospodáři postup zastupitelů nechtěli komentovat. Krumlov by podle nich o dotaci neměl přijít, proto začali zvažovat, že městský podíl v projektu Čistá Vltava sami zaplatí. Martin Paštika, generální ředitel, Vodovody a kanalizace, jižní Čechy: V případě, že by tam byla potřeba dodatečných zdrojů, tak si myslím, že jsem schopni najít řešení i pro Český Krumlov. Do projektu Čistá Vltava se zapojilo 11 měst a obcí, mezi nimi jsou i České Budějovice, které chtějí získat na opravu kanalizace z Evropských fondů téměř 300 mil. Kč. Jitka Kramářová, mluvčí vodohospodářské firmy v Českých Budějovicích: V pěti lokalitách je kanalizační potrubí na hranici své technické životnosti. Celkem zástupci 11 obcí plánují opravit vodovody, kanalizace a čistírny odpadních vod za 960 mil. Kč. Evropská komise posoudí celý projekt v prosinci. Pokud ho podpoří rozsáhlá rekonstrukce vodohospodářského majetku, začne v příštím roce.
Další články v kategorii Ekologie
- Myslivci ve Zlínském kraji začali využívat drony k ochraně mláďat při sečích (27.04.2026)
- Nejsilnější El Niňo za poslední roky bude letos sužovat Asii, varují předpovědi (27.04.2026)
- Sehnat půdu v Praze není pro malé farmáře problém, chybí jim metodika (27.04.2026)
- Švýcarské fondy podpoří udržitelný turismus i posílení biodiverzity. České projekty si rozdělily téměř miliardu korun (26.04.2026)
- Italské úřady vyšetřují úhyn 18 vlků v národním parku, mají podezření na otravu (25.04.2026)
- Jak budeme pečovat o českou přírodu v blízké budoucnosti? První návrh Národního plánu na obnovu přírody je nyní otevřený k připomínkám veřejnosti (24.04.2026)
- Požárů skládek odpadů přibývá, příčinou může být i špatné třídění (24.04.2026)
- Z IROP se zatím podpořilo 222 projektů vzniku zeleně a vody za 4,8 miliardy Kč (24.04.2026)
- I extrémně nízké dávky pesticidů ohrožují mikrobiom vodních bezobratlých (23.04.2026)
- Den Země: Aby nás jednou nemuseli zachraňovat Blaničtí rytíři (22.04.2026)

Tweet



