Češi jsou po Německu druhou zemí EU v recyklaci obalů z plastu
02.06.2006 | Enviweb.cz
Česká republika se umístila za Německem na druhém místě unijního žebříčku recyklace plastových obalů. V recyklaci skleněných a papírových odpadů se řadí mezi přední státy unie. "Vyplývá to z údajů o recyklaci obalových odpadů v zemích EU, které ministerstvu životního prostředí poskytla Evropská komise," informovala ČTK mluvčí ministerstva Karolína Šůlová.
Už loni splnilo Česko v předstihu požadavky EU na recyklaci a využití obalového odpadu vyjma kovového. Unijní kvóty mají staré země EU splnit do konce roku 2008, nové do roku 2012.
Loni bylo v Česku uvedeno na trh 850 000 tun obalů, přičemž 60 procent z nich bylo recyklováno. Nejvíce se recyklují papírové obalové odpady, znovu využito je jich zhruba 84 procent, a skleněné obalové odpady se 75 procenty recyklace. Plastových obalů se předloni recyklovalo 44 procent, kovových 35 procent.
V Česku končí na skládkách pětkrát více obalového odpadu, než je ho spalováno. Spaluje se výrazně méně než v ostatních zemích EU, což se zřejmě změní po roce 2009, dokdy mají být uzavřeny skládky nevyhovující evropským standardům.
Češi podle Šůlové považují třídění odpadů za stále důležitější. Doma odpad třídí dvě třetiny populace. Ke konci loňského roku bylo na území Česka rozmístěno přes 128 000 kontejnerů na tříděný sběr odpadu v 5221 obcích. Nejhustší sběrnou sítí je sběrná síť na plasty.
Slabým článkem třídění je v Česku bioodpad. Ve městech teprve začínají vznikat obecní třídírny a kompostárny.
Další články v kategorii Ekologie
- Ministr Červený vystoupí v OSN na téma udržitelného rozvoje. ČR je v plnění cílů na 10. místě ze 169 států (10.07.2026)
- Obnovujeme přírodu, nebo muzeum? Polemika nad evropským plánem obnovy přírody (10.07.2026)
- Nový výzkum VÚK ukazuje, že zámecké parky chrání přírodu tam, kde okolní krajina selhává (08.07.2026)
- MENDELU jako jediná česká univerzita vyšle svůj experiment na evropský raketoplán Space Rider (08.07.2026)
- Symbolický návrat: Zoo Hodonín zahájila zarybňování nového pavilonu přesně pět let po tornádu (07.07.2026)
- Obávané El Nino je tady a nabírá na síle. Meteorologové varují Evropu před extrémy (06.07.2026)
- MŽP vyhlásilo nové chráněné lokality včetně rozšíření Žofínského pralesa (03.07.2026)
- Jak čápi přežili horka a bouřky? Zapojte se do sledování hnízd (03.07.2026)
- Rybám v Odře chyběl kyslík, hasiči jim čeřili vodu čerpadlem (03.07.2026)
- Kdo mizí za trnkovým keřem? Startuje záchranný program motýla bourovce trnkového (02.07.2026)

Tweet



