Černá zvěř, chovatelské cíle a myslivecká etika

Podle statistické situace hlášených úlovků černé zvěře je zřejmé její zastoupení téměř ve všech honitbách na území ČR. Dosáhli jsme nebývalého zastoupení co do počtu, tedy kvantity. Téměř opakem je jakost v populaci naší černé zvěře - kvalita. To je tělesná vzrůstnost a hlavně bodová hodnota trofejí černé zvěře ulovené v ČR. Nad tímto problémem se zamýšlí celá řada zkušených myslivců.

Zásadou dobrých hospodářů je mnohokrát potvrzená pravda, která říká: "Čeho je hodně, s tím je třeba šetřit", tedy správně zacházet a hospodařit. Při jakémkoli pohledu musíme vycházet ze skutečnosti, jaký chovný materiál zde máme a kdo a jak s ním dosud hospodařil a co lze od nynějších chovatelů očekávat. Určitě nelze vidět řešení v celoplošném snižování počtů bez řádného chovatelského přístupu ke kvalitě v jednotlivých věkových kategoriích. Žádný myslivec určitě nepřistoupí na myšlenku jednorázové likvidace celé stávající populace černé zvěře.

Odstřel černé zvěře jako chovatelský zásah, za podmínek při nichž se černé zvěře loví, je vždy problematická, ale hlavně zodpovědná záležitost. Kvalitní průběrný odstřel mohou provádět zkušení myslivci formou individuálního lovu na čekané nebo šoulačkou, kdy je relativně čas na posouzení chovné hodnoty lovené zvěře. Zvěř se však obvykle loví za soumraku a v noci tak, jak to umožňuje zákon o myslivosti. Ze zkušenosti víme, že zvěř a střelec nebývají v naprostém klidu. Zde je jádro problémů v chovu černé zvěře. Jenom klidný, odborně zdatný myslivec dokáže zvážit všechny chovatelské zásady i za takové složité situace a k odstřelu přistupuje tehdy, když řádně před výstřelem zhodnotil všechny přípustné myslivecké a chovatelské okolnosti. Po odchodu tzv. hlavní tlupy černé přicházejí na místo žíru ostatní kusy, např. nemocné nebo z jiných důvodů odrážené z tlupy. Ale někdy se z krytu první nedočkavě vyhrne mladá zvěř a pak teprve na žírovišti přichází ostatní dospělá zvěř.

Hlavně pro nové myslivce bude nezapomenutelným zážitkem návštěva některé z obor pro černou zvěř. Zde si v klidu a za denního světla mohou ujasnit, o co z mysliveckého a chovatelského hlediska jde. Pro dodržování chovatelských zásad v praxi je důležité, aby tyto mladé lovce při praktickém lovu poučil a ukáznil zkušený myslivec a znalec života černé zvěře.

Žádná spárkatá zvěř není obvykle zvěří pouze jedné honitby. O černé zvěři to platí dvojnásob. Proto jenom dobré sousedské vztahy a vzájemná dobrá spolupráce a důvěra mezi myslivci sousedních honiteb může přinést kladné chovatelské výsledky pro všechny druhy zvěře chované v honitbách.

Několik návrhů pro úspěšný chov černé zvěře

1. Po dobu 3 až 5 let plánovat k odstřelu pouze selata a nejslabší lončáky. Odlov dospělé zvěře pouze výjimečně. Provádět jen sanitární odstřel prokazatelně poraněné, nemocné a nevzrůstné zvěře v termínu od 1. 9. do 31. 10., tj. do začátku chrutí. Po tomto odstřelu by měla následovat povinná veterinární prohlídka, vážení, určení věku a patologické posouzení zvěře. Každý jiný radikální zásah odstřelem do stavů dospělé vodící samičí černé zvěře a dospělých kňourů by přinesl totální zhoršení už dost poškozené kvality celé současné populace černé zvěře. Lov odstřelem při naháňkách není vhodný chovatelský způsob regulace stavů ve volných honitbách.

Krátkodobým pošetřením kvalitní dospělé černé zvěře přestane mezi lovci nepsaná a nesmyslná soutěž o nejsilnější trofej divočáka, při níž dochází k největším chovatelským omylům!

2. Na odstřel veškeré černé zvěře používat minimální ráži 7 mm s hmotností střely nejméně 9 g, nebo alespoň respektovat minimální dopadovou energii střely ve vzdálenosti 100 m od ústí zbraně. E100 nejméně 2000 J. Tyto návrhy je nutno brát vážně! Pro myslivce je při střelbě v noci prvním možným smyslovým vjemem k posouzení zásahu dobře slyšitelný úhoz střely do těla lovené zvěře. Podle druhu úhozu např. tupý, dutý, chřastivý apod. může zkušený myslivec vždy usuzovat na další vhodný postup pro případ, že zvěř nezůstala v blízkosti nástřelu zhaslá. Úhozy těžších kalibrů jsou obvykle dobře slyšitelné.

Zbraně větších ráží zaručují obvykle kvalitní vstřel a smrtelné poškození vnitřních orgánů natolik, že zvěř daleko neodbíhá a zhasne bez utrpení. Lze ji také včas a bezpečněji dohledat bez rizika znehodnocení zvěřiny zapařením.

Myslivecká dálka střelby s oporou v noci nebo za zhoršených světelných a klimatických podmínek je i pro vynikajícího terčového střelce maximálně 80 - 100 metrů. Komora dospělé černé zvěře má rozměr asi 25 x 20 cm, tj. necelých 10 % plochy celého těla při ideálním postavení bokem ke střelci. Komora je ve spodní polovině siluety těla černé zvěře, na rozdíl od ostatních druhů spárkaté.

Osobně si velmi považuji kvality všech kulových ráží 5,6 mm a jejich využití podle zásad myslivecké etiky na zvěř škodnou, srnčí a ostatní slabší zvěř spárkatou lovenou ve dne. Je nemyslivecké střílet těmito rážemi na jakoukoliv černé zvěř. Rychlá střela malé hmotnosti se často rozkládá na povrchu těla černé zvěře. V noci jsou špatně vidět drobné překážky ve směru střelby. A na ty jsou lehké, rychlé střely velice citlivé a po odchýlení ze zamýšlené dráhy jsou nebezpečné i jinak! Vlastnosti těchto ráží nejsou z hlediska myslivecké etiky a požadavku dokonalého usmrcení dostatečné pro myslivecký lov černé zvěře. Černá zvěř ránu neznačí, nebarví a často daleko odbíhá jako chybená a bývá často ztracena. Poraněná zatahuje do nepropustných houštin a kališť a zde beze stop uhyne a zmizí.

3. Je nezbytné ujasnit všem lovcům zákaz používání psů typu Pitbullterier, Argentinská doga, Brazilská fila na práci ve všech honitbách. Zmíněná plemena jsou typy bojových plemen používaných na těžkou a nebezpečnou dravou zvěř v zahraničí. Pro naši myslivost se stávají nebezpečnou módní nebo prestižní záležitostí. Při jejich útoku nemá zvěř jinou možnost než se psovi postavit. U černé zvěře jde o přirozenou vlastnost, kdy zejména vedoucí tlupy - bachyně zcela pudově a přirozeně zastrašováním a hrozbou útokem chrání svoje potomstvo. Proti zmíněným plemenům psů nemá žádnou naději na vítězství. Vždy to končí tak, že černé zvěř je uchopena chvatem za ryj a držena na místě až do příchodu lovce, který pak dá zvěři záraz nebo dostřelnou ránu. Tímto způsobem přicházíme potichu v chovu černé zvěře o vedoucí bachyně a ostatní velké kusy černé zvěř. Někteří chovatelé těchto psů, obvykle nemyslivci, někdy před akcí uzavírají různé sázky na výkony, rychlost a druh chvatu psa. Toto nemá s mysliveckou etikou vůbec nic společného.

4. Řízením výkonu práva myslivosti jsou pověřeni specialisté na OÚ. To jistě neznamená pouhou sumarizaci všech možných statistických údajů, ale ve spolupráci s OMS provádět ve všech případech důsledné odborné řízení myslivosti a osobní fyzickou kontrolu hospodaření. V případě řízeného chovu černé zvěře je např. povinností lovců předkládat ke kontrole spodní čelisti ulovené zvěře. To je za současného stavu nezpochybnitelný způsob směřující ke kvalitnímu řešení v chovech všech druhů myslivecky obhospodařované spárkaté zvěře. Věk černé zvěře lze velmi přesně stanovit. Výměna mléčného chrupu za trvalý probíhá do 24 až 26 měsíců. Podle stupně výměny a vývoje řezáků, třetí předstoličky a růstu trvalých stoliček lze velmi přesně určit věk černé zvěř až do věku 2 let. Páráky kňourků mají ve věku 1 roku průměrnou délku 8 cm, ve věku 2 roky - 12 cm, ve věku 3 roky - 16 cm. Při vhodné myslivecké úpravě jsou vždy pěknou trofejí a přípomínkou lovu. Vyjmutí z čelistí je nezbytné provést za tepla po vyvaření lebky a odstranění svaloviny. Před vyjímáním páráků je nezbytné provést nezbytné řezy pilkou na kov dle nákresu a páráky vytlačit směrem dozadu. K přehlídce předložené spodní čelisti stačí k ostatním běžným údajům uvést přesnou délku vnějších stran páráků v cm. Trofej každé ulovené zvěře musí myslivci dobře upravit, vždyť svědčí o jejich charakteru a vztahu k přírodě, myslivecké etice a historicky uznávanému kultu trofeje. U dospělé zvěře lze dobře odhadnout věk podle vývoje tvaru zbraní pomocí tzv. Brandtova koeficientu. Jim se vyjadřuje poměr šířky páráků u kořene a v místě počátku úbrusu. Stejně lze posuzovat háky bachyň. Obecně jsou vlivem neznalosti hlášeny všechny 3 a 4leté kusy do hmotnosti 100 kg jako lončáci, protože důsledná fyzická kontrola nefunguje. Každý OÚ může přitom za spolupráce s ČMMJ ustanovit poradní sbor pro chov spárkaté v němž budou odborníci znalí problematiky v chovu černé zvěře, zástupci MZ, Mžp, Lesů České republiky a honiteb MS. Tito specialisté se mohou 2-4x do roka sejít k posouzení předložených spodních čelistí a zhodnocení průběrného odstřelu černé zvěře z chovatelských a jiných mysliveckých hledisek.

5. Černá zvěř někdy způsobuje na zemědělských plodinách škody. Zvěř je vedena pudem sebezáchovy a uspokojování hladu je její základní životní potřeba. Takové vlastnosti mají i lidé - nejhorší nepřátelé přírody. Když člověk - myslivec přistoupil na podmínku, že bude s přírodou řádně hospodařit asi si vůbec neuvědomil o co jde. Je to jen samá práce, stálé vzdělávání, poučování se a zodpovědnost. Totéž platí o zemědělcích a lesnících. Ono je vždy něco jen za něco.

Limitujícím opatřením v chovu černé zvěře je snížení stavů odstřelem v kategorii nejnáročnější na výživu, tj. selat a lončáků. Ti jsou stále při chuti protože nejvíce rostou. Při nynějších stavech se plánování způsobu odstřelu neobejde bez vzájemné spolupráce a dobré a včasné dohody myslivců se zemědělci, lesníky a vlastníky pozemků. Všichni mají ve vztahu ke zvěři také svoje zákonem stanovené povinnosti. V podstatě jde o usnadnění lovu černé zvěře na ohrožených pozemcích v kritickém vegetačním období. Např. ve velkých lánech vzrostlé kukuřice určené pro pozdější sklizeň je nutno nejpozději v období mléčné zralosti prosekat pruhy na jeden nebo dva záběry sklízecí řezačky. V případě, že pole sousedí přímo s lesy, bylo by vhodné i zde kukuřici posekat. Hmotu nyní sklizenou, zemědělci mohou využít ke krmení. Prosečením porostů umožní myslivcům včasný a řádný průběrný odstřel lončáků a převážné části ročního přírůstku černé zvěře. Předpokladem je, že lov budou provádět zkušení nebo poučitelní myslivci, kteří se nebojí přiblížit se s dobrým větrem k černé zvěři a s použitím např. nízké opěrné vidlice umístí přesnou ránu na komoru, při dodržování všech pravidel bezpečné střelby a bez nezbytného použití posedů náročných na stavbu. Další motivující okolností pro odstřel mladé černé zvěře je v mnohých MS úspěšně praktikované naturální zvýhodnění střelce. Např. zvěřina všech selat a lončáků do určité hmotnosti (třeba 40 kg) zůstává střelci.

Úplnou samozřejmostí je, že myslivci poskytnou svým zemědělským partnerům také něco zvěřiny na ochutnání. Podle mysliveckých tradic mohou MS uspořádat poslední leče s taneční zábavou a mysliveckým občerstvením pro zvlášť pozvané hosty z honebních společenstev, veterináře, zástupce obcí apod.

6. Myslivci musí mít v lesních částech honiteb včas vybudovaná trvalá zastřešená přikrmovací - odváděcí zařízení pro černé zvěř. Ta musí být po celý rok trvale zásobována atraktivním krmivem. Zde a v okruhu asi 500 m se na černé zvěř nesmí nikdy střílet, ani se nesmí nikdy výrazně zneklidňovat. Ujistíte se, jak hodně je černé zvěř věrná vhodnému stávaništi, při dodržení tří základních předpokladů - KRYTINA, KLID, KRMENÍ!

Ještě něco ke statistice v myslivosti. Počet všech členů ČMMJ v ČR je více než 100 000. Za předpokladu, že každý druhý je aktivním myslivcem, jistě se každému podaří ulovit za jeden rok dva kusy selat nebo lončáků. Věřte, že za dva roky nebude větší problém s populací černé zvěře co do přemnožení. Postupně se bude zlepšovat kvalita celé populace černé zvěře a pronikavě se zlepší zastoupení vyšších věkových kategorií. Pro zajištění těchto prospěšných chovatelských možností je nezbytné porozumění mezi myslivci navzájem a dobré, včasné dohody se zemědělci a lesníky.

Při příležitosti výstavy NATURA VIVA v Lysé nad Labem pořádané od 25. 5. do 4. 6. 2000, budou ohodnoceny a vystavovány všechny kvalitní trofeje černé zvěře. Všem zájemcům, kteří si na výstavu dovezou další trofeje černé zvěře např. nižší bodové hodnoty, nižších věkových kategorií (lončák, sekáč, střed. starý kňour apod.) provedeme ve stánku firmy Machotka písemné ohodnocení změřením a určením věku dle Brandtova indexu páráků. Trofej se nesnímá z podložky!

Právě nyní vychází druhé vydání knihy RUKOJEŤ CHOVU A LOVU ČERNÉ ZVĚŘE od Doc. Ing, Roberta Wolfa, CSc. V této knize se dočtete vše, co potřebuje každý myslivec i každý přítel a ochránce přírody vědět o černé zvěři. Pro všechny myslivce přináší tato publikace mnoho nových poznatků předkládaných srozumitelnou formou a i těm zkušeným pomůže přehodnotit a mnohdy poopravit vžité názory na myslivecký přístup a etiku při chovu a lovu této stále rytířské zvěře. Všichni, kteří se touto publikací prokáží u mojí firmy dostanou slevu na výrobky vhodné pro pobyt v přírodě za ztížených klimatických podmínek. Jsou to nezbytné doplňky k pohodovému lovu černé zvěře. Další slevu navíc dostanou všichni, kteří se prokáží novou publikací knihy MYSLIVOST od Prof.Ing. Josefa Hromase, CSc. Celková sleva může dosáhnout až 300 Kč a platí v roce 2000. Pro všechny předplatitele časopisu "Myslivost" budou zakázky vyřizované přednostně.

Jan MACHOTKA

Redakční poznámka

K bodu 1.: Nelze zastavit odstřel průběrné dospělé zvěře - bachyní, pro nebezpečí dalších explozivních nárůstů stavů. Z bachyněk lončáků značná část přežije a od věku tří let by tím nemohly být dle tohoto návrhu loveny a došlo by k nekontrolovatelnému nárůstu stavů bachyní v značné části nevhodných k chovu.

Odstřel kňourů by mohl být i silněji omezen a bylo by únosné, kdyby po několik let byl prováděn jen sanitární odstřel a odstřel hmotnostně slabých kňourů např. do 70 kg.

Pojem nejslabší lončáci je těžko specifikovatelný, když z jejich stavů má být sloveno až 80 %, bylo by vhodnější jejich odstřel limitovat hmotnostně, např. všichni do 50 kg.

K bodu 3.: Celý bod rozvádějící lov pomocí speciálních plemen psů je problematický. Navíc lov prováděný způsobem, že psi černé zvěř zadrží a je pak usmrcena chladnou zbraní je problematický i z důvodů, že lov chladnou zbraní není povolen. Navíc by mohlo dojít k při posouzení tohoto lovu z etického hlediska, že je porušován zákon o ochraně zvířat proti týrání. Uvedený způsob lovu pomocí psů a usmrcování černé zvěř je praktikován běžně v Argentině, ovšem v podmínkách, kde pro nepropustnost porostů se nelze jiným způsobem k černé zvěři přiblížit.

K bodu 4.: Jakákoliv forma řízeného chovu a kontrola vybraných znaků by byla vhodná. Z hlediska řízení poradními sbory v rámci oblastí chovu však není žádná legislativa, o kterou by se byla možnost opřít. I v současnosti je často problémem, aby bylo provedeno zhodnocení plnění plánu chovu a lovu spárkaté zvěře v plném rozsahu alespoň jedenkrát ročně. Provádění hodnocení vícekrát ročně by nebylo proveditelné a z odborného hlediska i zbytečné.

K bodu 5.: Úpravy zemědělských kultur pro lov černé zvěře by řešily možnosti zvýšení lovu černé zvěře. Zemědělce ale spíše tlačí nadměrné stavy černé zvěře, a tím následné škody. Při současné ekonomické situaci v zemědělství však žádný zemědělec nebude takovými úpravami zvyšovat náklady výroby.

Ing. Vladimír DIVIŠ

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info