Cena za dřevo se rapidně snižuje

Moderátor (Lenka Solanská):

Firmy, které se zabývají prodejem dřeva, prožívají v posledních měsících těžké období. Evropský trh je dřevem takřka přesycen a odběratelé stále silněji tlačí na prodejce, aby snížili ceny. Lenko, jak to tedy s cenami dřeva vypadá?

Cena dřeva na našem trhu od posledního čtvrtletí minulého roku skutečně klesla, např. kulatina v závislosti na kvalitě asi o 200 - 300 Kč za m3, vláknina pro papírenské zpracování zhruba o 100 Kč za m3 a navíc se ta cena stále ještě snižuje.

Moderátor (Lenka Solanská):

Co je příčinou takového poklesu cen?

Těch příčin je určitě hodně. Celkový systém lesnictví teď směřuje k přebytku produkce, protože i sazenic je na trhu mnohem více, než je potřeba. Hodně se však v cenách dřeva projevila kalamita, která zasáhla některé státy západní Evropy.

Josef Koubek, generální ředitel, Lesy Tábor a.s.:

Situace na trhu se dřevem se za posledního, dejme tomu, půl roku velice zhoršila, je to vlivem i kalamity, která v roce 1999 padla v Německu, ve Francii a ve Švýcarsku a vlastně v průběhu roku 2000 došlo k nasycení trhu dřevem a hlavně tedy řezivem.

Odběratelé začali tlačit na snížení cen dřeva. Např. borová a smrková kulatina se nyní prodává až o 300 Kč za m3 levněji. To se samozřejmě negativně dotýká prodejců dřeva.

Václav Novák, výrobně-technický náměstek. Lesy Hluboká nad Vltavou a.s.:

Řeší se to velmi těžko, protože samozřejmě všichni naši odběratelé se snaží tu cenu udržet nízko nebo níž než byla v prvním čtvrtletí. My samozřejmě na to musíme nějakým způsobem reagovat a v těchto cenových pohybech v podstatě nejsme schopni na to reagovat a musíme se snažit v podstatě tyto záležitosti přikrýt, abych tak řekl, z jiné naší činnosti.

Josef Koubek, generální ředitel, Lesy Tábor a.s.:

Pokles cen dřeva se nás dotknul poměrně citelně, protože naše hospodaření je poměrně úzce svázané s obchodem se dřevem.

Přebytek je i na trhu se sazenicemi.

Josef Koubek, generální ředitel, Lesy Tábor a.s.:

K přebytku sazenic došlo tím, že zejména největší vlastník, to jsou Lesy ČR, se zaměřily na jemnější způsoby hospodaření, kdy poměrně ve velkém rozsahu využívají přirozenou obnovu porostů. Byla omezena vlastně ta umělá obnova.

Také v posledních letech vzrostl zájem o listnaté dřeviny jako duby, buky, javory či jasany. Tyto meliorační a zpevňující dřeviny si majitelé lesů více kupují, aby zlepšili kvalitu a stabilitu porostu. Lesní zákon stanovuje jejich minimální podíl.

Josef Koubek, generální ředitel, Lesy Tábor a.s.:

Domnívám se, že jedním z důvodů je i to, že Ministerstvo zemědělství poskytuje na výsadbu těchto dřevin velice zajímavé dotace.

Pokles zájmu o sazenice jehličnatých stromů způsobuje, že je pěstitelé bez užitku likvidují.

Václav Novák, výrobně-technický náměstek. Lesy Hluboká nad Vltavou a.s.:

Samozřejmě ty potíže pociťujeme také, ale vzhledem k tomu, že ty objemy u nás nejsou až tak velké, tak to není tak zásadní věc, ale vím od kolegů a tak dále, že jsou velké akciové společnosti, které v podstatě na oheň dneska dávají deseti a někdy i statisíce sazenic, pro které není uplatnění.

Pěstitelé podotýkají, že možná by situaci pomohlo vyřešit zalesňování ladem ležících ploch či zemědělských půd.

Zdroj: Televize ČT2

Datum: 11.05.2001

Autor: Lenka Zálešáková

Moderátor: Lenka Solanská

Zpracovatel: ČIA

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info