Brusinky mají zřejmě i antivirové účinky
07.11.2007 | ÚZPI
Výzkumníci z Mount Sinai School of Medicine a New York University zjistili, že brusinková šťáva nechrání pouze před bakteriální infekcí, ale může rovněž působit proti některým kmenům virů. Brusinky velkoplodé (Vaccinium macrocarpon) vykazují antibakteriální schopnosti a jsou již dlouho považovány za přírodní lék proti bakteriím způsobujícím infekce močového traktu. Konzumace brusinek nebo brusinové šťávy zřejmě napomáhá snižovat adhezi některých druhů E. coli ke stěnám močového traktu. Nyní se ale ukazuje, že brusinky mají vedle antibakteriálních i antivirové účinky.
Na zmiňovaných pracovištích byly testovány účinky brusinkové, pomerančové a grapefruitové šťávy proti infekci bakteriofágem T2, T4 a opičímu rotaviru SA-11. Testy byly prováděny in vitro na kulturách jaterních buněk afrických zelených opic. Brusinková šťáva redukovala infekčnost bakteriofágu T2 a T4 na nedetektovatelnou hladinu, s rychlým účinkem v závislosti na dávce. Při použití pomerančové, resp. grapefruitové šťávy se infekčnost snížila pouze o 25–35 % . Zjištěné účinky brusinek je třeba dalšími studiemi ověřit in vivo a objasnit mechanismus jejich působení.
Více informací na adrese
http://www.rssl.com/ourservices/FoodENews/Newsletter.aspx?ENewsletterID=233#1
Další články v kategorii Ekologie
- Jak může každý z nás pomoci opylovačům? Osm tipů pro naše zahrady (30.04.2026)
- Myslivci ve Zlínském kraji začali využívat drony k ochraně mláďat při sečích (27.04.2026)
- Nejsilnější El Niňo za poslední roky bude letos sužovat Asii, varují předpovědi (27.04.2026)
- Sehnat půdu v Praze není pro malé farmáře problém, chybí jim metodika (27.04.2026)
- Švýcarské fondy podpoří udržitelný turismus i posílení biodiverzity. České projekty si rozdělily téměř miliardu korun (26.04.2026)
- Italské úřady vyšetřují úhyn 18 vlků v národním parku, mají podezření na otravu (25.04.2026)
- Jak budeme pečovat o českou přírodu v blízké budoucnosti? První návrh Národního plánu na obnovu přírody je nyní otevřený k připomínkám veřejnosti (24.04.2026)
- Požárů skládek odpadů přibývá, příčinou může být i špatné třídění (24.04.2026)
- Z IROP se zatím podpořilo 222 projektů vzniku zeleně a vody za 4,8 miliardy Kč (24.04.2026)
- I extrémně nízké dávky pesticidů ohrožují mikrobiom vodních bezobratlých (23.04.2026)

Tweet



