Boj s oteplováním dál prohráváme, řekl Gore
22.04.2008 | Aktuálně.cz
Nositel Nobelovy ceny míru za rok 2007 Al Gore je zklamaný tím, že jeho dva roky starý film o globálním oteplování zatím nepřiměl svět k zásadním změnám. Snímek Nepříjemná pravda, který získal Oscara, měl premiéru v roce 2006. Podle Gora ale od roku 2006 lidstvo v boji proti změnám klimatu nijak nepokročilo. "Situace se od té doby moc nezměnila. Je sice pravdou, že lidé si více uvědomují nebezpečí. Hlavně od té doby, co vědci řekli, že máme deset let na zásadní změny, než začne stoupat hladina moří. Ale led na Severním pólu taje takovou rychlostí, že v některých oblastech zmizí možná už za pět let," řekl bývalý americký viceprezident v rozhovoru pro britský deník The Sun.
Kdy nastane obrat
"Otázkou je, co bude tou alarmující zprávou, která způsobí, že se změnám klimatu začnou věnovat špičky světové politiky jako problému největšího významu," uvedl americký politik, který ve světě nemá nouzi o příznivce ani odpůrce.
V souvislostech
I někteří věhlasní klimatologové mu vyčítají, že ve svém filmu prezentoval zkreslené údaje. Gore odmítl letos kandidovat na úřad amerického prezidenta, přestože jej o to řada vlivných členů Demokratické strany žádala. Jeden z demokratických kandidátů Barack Obama ale řekl, že pokud se stane prezidentem, chtěl by z Ala Gora udělat svého poradce pro životní prostředí a změny klimatu. "Je to člověk, se kterým často hovořím a už nyní se s ním radím. Změny klimatu jsou skutečné a je nutné, abychom na ně reagovali," uvedl tento měsíc Obama.
S Clintonovou to nepůjde
Gore byl viceprezidentem Billa Clintona, ale jeho vztahy s Hillary Clintonovou jsou napjaté. Pokud by vyhrála ona, Gore zřejmě poradcem ani členem vlády nebude. Gorovi přitom chybělo v roce 2000 k prezidentské funkci jen několik stovek hlasů. Tak těsný byl výsledek voleb na Floridě, který rozhodl o vítězství George Bushe.
Další články v kategorii Ekologie
- Jak může každý z nás pomoci opylovačům? Osm tipů pro naše zahrady (30.04.2026)
- Myslivci ve Zlínském kraji začali využívat drony k ochraně mláďat při sečích (27.04.2026)
- Nejsilnější El Niňo za poslední roky bude letos sužovat Asii, varují předpovědi (27.04.2026)
- Sehnat půdu v Praze není pro malé farmáře problém, chybí jim metodika (27.04.2026)
- Švýcarské fondy podpoří udržitelný turismus i posílení biodiverzity. České projekty si rozdělily téměř miliardu korun (26.04.2026)
- Italské úřady vyšetřují úhyn 18 vlků v národním parku, mají podezření na otravu (25.04.2026)
- Jak budeme pečovat o českou přírodu v blízké budoucnosti? První návrh Národního plánu na obnovu přírody je nyní otevřený k připomínkám veřejnosti (24.04.2026)
- Požárů skládek odpadů přibývá, příčinou může být i špatné třídění (24.04.2026)
- Z IROP se zatím podpořilo 222 projektů vzniku zeleně a vody za 4,8 miliardy Kč (24.04.2026)
- I extrémně nízké dávky pesticidů ohrožují mikrobiom vodních bezobratlých (23.04.2026)

Tweet



