Boj o pražskou vodu se stupňuje

Boj o pražskou vodu se stupnuje

Do konce ledna se rozhodne o tom, který zahranicní partner o vládne spolecnost Pražské vodovody a kanalizace. Nejžhavejšími adepty jsou dve francouzské a jedna britská firma.

Vivendi Water, Suez Lyonnaise des Eaux a Anglian Water. Jeden z techto trí konkurentu patrne zacátkem príštího roku ovládne spolecnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK). Z prodeje cásti podílu PVK získá státní pokladna minimálne 721 milionu korun. To je vyhlašovaná základní cena. Stát je zatím stoprocentním majitelem spolecnosti, po privatizaci mu zustane 34 procent. Základní jmení PVK je pres 792 milionu korun. Koncem minulého týdne zmenil Fond národního majetku podmínky privatizace. "Abychom zvýšili výnos z prodeje a usnadnili vyhodnocení souteže, budeme privatizovat celý 66procentní balík akcií najednou," uvedla mluvcí fondu Jana Víšková. Podle puvodní verze privatizacního rozhodnutí mel fond vyhlásit výsledky souteže do konce letošního ríjna a prodej cásti státního podílu v PVK mel probehnout ve dvou fázích.

Uchazeci jsou spokojeni

Zahranicní firmy, které mají o privatizaci PVK zájem, se netají spokojeností s rozhodnutím fondu. Mluvcí Vivendi Water CR Eva Kucerová ríká, že odklad privatizace umožní spolecnosti ješte vylepšit nabídku. Zmena vyhovuje i dalším uchazecum. "Je samozrejme príjemnejší koupit najednou 66 procent akcií než dvakrát 33 procent," ríká financní reditel pražské pobocky Lyonnaise des Eaux. Britská vodárenská spolecnost Anglian Water zmenu privatizace rovnež vítá. "Prodej akcií v jednom balíku umožní vítezi rychlejší uskutecnení jeho plánu s PVK," ríká mediální zástupce spolecnosti Anglian Water Aleš Ondruj z agentury Ogilvy. Všichni uchazeci o PVK již v Cesku ve vodárenství podnikají. Anglien Water napríklad ovládá Severomoravské a Jihoceské vodovody. Vivendi vlastní vodovody a kanalizace v severních a západních Cechách a další francouzská spolecnost Suez Lyonnaise des Eaux provozuje vodovody a kanalizace na Morave a v západních Cechách.

Konkurencní boj

Všechny spolecnosti již mají v Cesku zkušenosti jak se snižováním ztrát ve vodovodních radech, tak se zlepšováním kvality vody. Nyní zacínají zkoušet další novinku, která má zpríjemnit život klientu. Vodárenské spolecnosti totiž zacínají zkoušet dálkový odecet vodomeru. Systém spocívá v tom, že vodomery jsou doplneny elektronickým zarízením, které umožnuje získávat hodnoty na dálku pres pocítacovou sít. Podle spolecnosti Vivendi Water, která je zatím s touto službou v Cesku nejdál, jde o prínos jak odberatelum, tak firme. Odecítaci napríšte nebudou obcházet odberatele vody a opisovat údaje z vodomeru, zpresní se i celkové vyúctování," ríká pracovník plzenských vodáren, které patrí spolecnosti Vivendi. Ta již na tretine nejvetšího sídlište v Plzni dálkový odecet zavedla. "Jedná se zhruba o tricet tisíc lidí," ríká reditelka komunikace Vivendi Water Eva Kucerová. I další zájemci o Pražské vodovody a kanalizace se chystají obdobnou službu do svých privatizacních plánu zahrnout. Pražské vodovody a kanalizace obhospodarují okolo ctyr tisíc kilometru vodovodního potrubí. Zásobují témer jeden a pul milionu obyvatel hlavního mesta a jeho okolí. Délka kanalizace, kterou spolecnost spravuje, je témer tri tisíce kilometru.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info