AFP: Obyvatelé Baia Mare se po zamoření kyanidem bojí

Ceské noviny 17.2.2000

AFP: Obyvatelé Baia Mare se po zamorení kyanidem bojí nejhoršího

(vis MONITOR)

BAIA MARE (Rumunsko) 17. února (CTK/AFP) - Obyvatelé severorumunského mesta Baia Mare, kterí zažili v minulých dnech rozsáhlé zamorení regionu kyanidem, již neverí uklidnujícím proklamacím oficiálních predstavitelu a obávají se nejhoršího, napsala agentura AFP.

Vesnicané, kterí ujištují, že na vlastní oci videli plavat po hladinách místních rybníku mrtvé ryby, obvinují Úrad verejného zdraví ze skrývání skutecného rozsahu zamorení. Navíc si jsou jisti, že úredníci nezkontrolovali všechny vodní zdroje v oblasti.

Podle Úradu verejného zdraví bylo ve vesnici Bozanta, nejbližším sídle u místa tragédie, zamoreno kyanidem nejméne pet studní na vodu. ``V nekterých studních prekracuje koncentrace kyanidu nejvyšší povolenou hranici petkrát až sedmkrát, v jiných je hranice prekrocena nejméne padesátkrát,`` ríká odpovedný úredník Andrei Murešan. Podle nej ale ``voda nemuže ohrozit zdraví, pokud nebude pita v nadmerných dávkách``.

``Žádná analýza u nás nebyla nikdy provedena. Presto chodím pro vodu k sousedovi, u kterého nebyla kontaminace zjištena,`` ríká místní stavební delník Sorin Marian.

Úrady ale ujištují, že chlornan sodný, který kyanid neutralizuje, byl ihned po katastrofe nasypán všude, kde bylo zamorení zjišteno.

Vesnicané si presto stežují na neustálý zápach kyanidu a bojí se, aby se jejich zvírata neotrávila, až na jare vyrazí na pastvu. A rozhodne je neprekvapily zprávy z Madarska a Jugoslávie o úhynu množství ryb v tamních rekách.

Nažloutlá a kalná voda rícky Šašar, která protéká mestem Baia Mare a poté se vlévá do reky Someš, je podle inženýra Fodora Ipacse ``tak zamorená, že v ní nekolik let nebude ani rybicka``. Podle nej je nedávné zamorení kyanidem pouhým ``vrcholem ledovce``.

Na severním predmestí Baia Mare, v blízkosti tamní továrny na odstranování plomb Romplumb, se mezi lidmi casto vyskytuje otrava olovem ci tuberkulóza. V této velmi zamorené oblasti úmrtnost detí nebetycne roste. Petadvacetiletá Domnita Covacsová ríká, že jedna z jejích dcer zemrela na tuberkulózu ve ctyrech letech a že její další tri deti jsou touto nemocí též nakaženy.

Na ušlechtilé kovy bohaté doly v oblasti Baia Mare byly z vetší cásti vyteženy již behem éry komunismu, kdy se otázkám ochrany životního prostredí nedávala sebemenší váha.

``Když do našeho mesta prijel na tzv. pracovní návštevu (bývalý komunistický diktátor Nicolae) Ceaušescu, továrny na úpravu rud se nekolik dní pred jeho príjezdem zavrely, aby se o trochu snížila úroven místního zamorení,`` vypráví ridic Stefan Petreanu. Predtím, než se pred nekolika roky postavil na odvádení toxických plynu 350 metru vysoký komín, bylo podle nej ``mesto ponoreno do husté mlhy a dýchat se muselo pres kapesník``.

Necelý kilometr od mesta kamióny celý den vysypávají zeminu s obsahem kovu, která má zpevnit hráz kolem odkalovacího jezírka místního zlatého dolu, puvodce nynejšího neštestí.

Zejména vydatné dešte zpusobily, že se tato hráz 31. ledna v šírce 25 metru prolomila. Kyanid z jezírka poté kontaminoval bezprostrední okolí, dve místní rícky a šíril se dál.

rmi hej

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info