Na polích se začnou pěstovat plodiny na výrobu bioetanolu
09.10.2003 | Denik.cz
Výroba kvasného lihu, která se má v České republice rozběhnout již v příštím roce, by měla z velké části změnit strukturu zemědělství. Ovlivní také práci semenářských podniků. Další postup nastínil Jan Daňhel, vedoucí obchodního zastoupení třebíčské pobočky firmy Elita.
Co se vlastně na zemědělce chystá?
Ministerstvo zemědělství a vláda rozhodly, že část půdy, přibližně 226 tisíc hektarů v celé České republice, poslouží pro produkci obilí, ze kterého se začne vyrábět kvasný líh, takzvaný bioetanol. Látka se bude přidávat do pohonných směsí. Celý proces ovlivnil vstup České republiky do Evropské unie. Systémy a dotační tituly, které začnou od příštího roku fungovat, nezahrnují veškerou stávající produkci. Počítá se, že podpora bude směřovat asi ke 40 procentům současné zemědělské výroby. Zbylá část se musí vyřešit jinými systémy. Část pozemků například poslouží k ekologickým účelům, k budování rybníků nebo se zatravní a uvedou do klidu.
Nabízí se rolníkům ještě nějaké jiné řešení?
Ano, právě pěstování energetických plodin, což je v Evropě běžné. Převážně se na zmiňované ploše začne pěstovat pšenice, svoje místo zde najdou i některé odrůdy tritikale, tedy křížence pšenice a žita. Právě na semenářských podnicích bude záležet, aby pro tyto účely připravily dostatečné množství uznaného osiva. Stát by tuto produkci dotačně podporoval a garantoval výkupní cenu. Do roku 2006 by se měl bioetanol přidávat do všech pohonných hmot ve výši pěti procent obsahu. Přispívá to k ekologickému provozu veškeré techniky, která používá benzin či naftu.
Mohl byste vysvětlit, co je to vlastně bioetanol?
Označuje se tak kvasný líh určený k palivovým účelům. Má vysokou výhřevnost a může se spalovat také v plynových turbínách či kotlích. Při jeho spalování dochází k minimálním ztrátám tepla. Používá se jako motorové palivo, například při používání v beznzinu s obsahem bioetanolu nevzniká síra. Vláda předpokládá, že již za tři roky výroba pokryje vlastní spotřebu. Projekt by měl nabídnout práci více než deseti tisícům pracovníků. Samozřejmě i v návazných zpracovatelských lihovarech. Podle předběžných informací by se měli v České republice budovat zatím tři.
Je tu naděje i pro zemědělce na třebíčském okrese?
Myslím si, že ano. Zejména pozemky v podhůří by se daly využít právě na produkci zrna pro výrobu kvasného lihu neboli bioetanolu. Tady nejsou příliš dobré klimatické podmínky pro pěstování potravinářské pšenice.
Obilí je jedinou plodinou, ze které se může zpracovávat bioetanol?
Určitě přijde na řadu cukrovka či kukuřice a další plodiny. Musím zopakovat, že díky tomuto rozhodnutí zemědělci využijí půdu, kterou by jinak museli uvést do klidu kvůli přebytku produkce. Je to pro ně veliká šance.
Už se něco udělalo v rozdělení půdy, která poslouží k tomuto účelu?
Zatím se o kvótách pro jednotlivé kraje nic neví. Věřím však, že se celá akce rychle rozběhne. Naše organizace má za úkol dodat na trh dostatek osiva pro tyto účely.
Podařilo se vám ho připravit ještě v letošním roce?
Ano, změnili jsme částečně odrůdovou skladbu požadovaných plodin a věřím, že na trhu bude dostatek osiva požadovaných odrůd energetických plodin. Chytřejší zřejmě budeme na počátku příštího roku.
Další články v kategorii
- Mistrovství ČR v řezu révy vinné se zúčastnilo rekordních 85 vinohradníků (22.02.2025)
- Zemědělci v Ústeckém kraji se učí žít s vlkem (21.02.2025)
- Supermarkety ovládli roboti. Zatím jen uklízejí, i tak jsou pro zákazníky atrakcí (21.02.2025)
- Osmé letošní ohnisko ptačí chřipky v zemi je v malochovu na Tachovsku (21.02.2025)
- Víno v plechovce se líbí mladým, konzervativci ho ale odmítají (21.02.2025)
- Biofarma Belina – další zlatá medaile v programu Pestrá krajina 2024 (21.02.2025)
- Vinařstvím roku 2024 se stalo Vinařství Štěpán Maňák z Žádovic na Hodonínsku (21.02.2025)
- Vědci vytvořili speciální systém ke stresování rostlin, data z něj budou učit umělou inteligenci (21.02.2025)
- Tání ledovců za poslední desetiletí výrazně zrychlilo, uvádí mezinárodní studie (21.02.2025)
- Výborný: Kontroly chovů hospodářských zvířat budou v příštích třech týdnech (21.02.2025)