Granty EU mohou čerpat i zdejší projekty

Česká republika, která patří mezi kandidátské státy vstupu do Evropské unie, spolupracuje s členskými zeměmi nejen na politickém a ekonomickém poli, ale zároveň v kulturní sféře. Jedním z programů, který má napomoci sbližování jednotlivých států, je i Culture 2000, do něhož se tento rok zapojuje i ČR

Program Culture 2000, jenž byl ustanoven na pětileté období (končí 31. prosince 2004), hospodaří celkem s 167 milióny eur, což je téměř 6 miliard korun. Ty jsou určeny pro organizátory mezinárodních projektů s kulturním charakterem týkajících se letos čtyř základních oblastí: kulturního dědictví, umělecké a literární tvorby, propagace znalostí kultury a historie evropských národů a kulturních měst Evropy a zemí předsedajících EU v roce 2001. Pověstná byrokracie Bruselu nezaspala ani v tomto případě, a proto jsou podmínky pro udělení grantu svázány mnohými, především ryze formálními regulemi. »Jejich splnění je ale prvořadé,« říká vedoucí pražské pobočky Culture 2000 Helena Kozlová, »protože jinak i sebelepší projekt automaticky vypadává ze hry.«

Asi nejdůležitější podmínkou je mezinárodní charakter navrhovaného projektu, do něhož musí být navíc zapojen některý ze členských států Evropské unie. Další z významných klauzulí se týká financování: Každý z participujících subjektů se musí na jeho rozpočtu podílet nejméně 5 procenty (zbytek zajišťuje hlavní organizátor), přičemž příspěvek ze strany EU dosáhne maximálně šedesáti procent. Striktní je i určení počtu spoluorganizátorů. Jednoletých projektů se musí zúčastnit minimálně tři organizátoři ze tří zemí, u dvou- a tříletých projektů pak nemůže počet pořadatelů klesnout pod pět z pěti států. Částka, o kterou se »hraje«, je ale poměrně lákavá: Vybrané jednoleté projekty získávají v průměru 50 až 150 tisíc eur, víceleté do 300 tisíc eur ročně. Pro lepší orientaci ve změti pouček, nařízení a omezení iniciovali úředníci z Bruselu vznik koordinačních kanceláří v jednotlivých státech. Ty nemají organizátory zastupovat, ale pomáhat jim při předkládání projektů. »V současné době máme v evidenci přibližně sto projektů,« tvrdí Kozlová, »což ale nemusí být konečný počet, protože některé subjekty je budou posílat samy.«

Helena Kozlová se domnívá, že jedním z klíčů pro úspěšný výsledek výběrového řízení je výběr partnera: »Určitě mají větší šanci uspět návrhy, do nichž je zainteresována některá z významných členských zemí unie.« Proporcionální systém funguje i zde: Země, která do rozpočtu přispívá větším množstvím peněz, je v důsledku protežována také před Evropskou komisí. »Myslím, že naši pořadatelé to pochopili, neboť země jako Německo se v projektech vyskytují nejčastěji. Je to ale dáno i jeho blízkostí,« hodnotí Kozlová.

Patrný je ze zadání rovněž akcent na nové technologie. Nemusí jít ovšem zdaleka jen o internet - v kursu jsou i počítačové databáze, elektronizace, katalogizace. Komise se totiž zpravidla kloní k projektům, jež oslovují co nejširší počet lidí v co nejvíce evropskýck zemích. A počítačové sítě jsou pro tento účel ideálním »spojovacím« prvkem.

Ačkoliv procentuálně uspěje pouze deset až patnáct procent návrhů, Helena Kozlová se domnívá, že ze strany odmítnutých akcí rozhodně nešlo o zbytečně vynaloženou energii: »Musíme si zvykat, že touto cestou budeme z Evropské unie získávat stále více peněz, byť někdy v menším objemu. Každa zkušenost s touto procedurou se tak bohatě zúročí v budoucnosti. Mimoto tím dáváme evropským úředníkům najevo, že to se vstupem do unie myslíme vážně a nebudeme na výhody s tím spojené čekat pasivně.«

Termín uzávěrky pro krátkodobé projekty je 4. dubna, pro víceleté 15. května. Podrobnější informace, včetně kontaktů a formulářů lze získat na internetové adrese www.culture2000.cz, nebo v kanceláři pobočky v budově Divadelního ústavu v Celetné ulici v Praze.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info