Kdo tankuje naftu, již neušetří
04.01.2001 | Hospodářské noviny
Pryč jsou doby, kdy si majitelé dieselových vozů mohli říci, že tankováním motorové nafty ve srovnání s autobenzíny ušetří. Na čerpacích stanicích se totiž cena obou druhů pohonných hmot již několik dnů drží vyrovnaná. "Je to otázka nákupních cen od rafinérií. I když ty byly u benzínu i nafty v podstatě stejné, prodejci stále udržovali určitý cenový rozdíl. Trh by prostě zdražení nafty neakceptoval," vysvětlil vedoucí provozu čerpacích stanic OMV ČR Martin Král.
Podle něj byly například listopadové marže z prodeje motorové nafty katastrofální. "Cenové nůžky se již opět začínají rozevírat. Nyní je nákupní cena nafty nižší o sedmdesátník, a pokud bude mírná zima jako dosud, rozdíl se ještě zvětší," míní Král.
Mluvčí České rafinérské Jaroslav Růžek sdělil, že benzín i nafta mají vlastní cenový vývoj daný poptávkou. "Výrobně je cena srovnatelná, motorová nafta má však nižší daňové zatížení, a proto bývala levnější," řekl. V poslední době je cena motorové nafty na rozdíl od autobenzínů tažena výraznou poptávkou, která u čerpadel daňové zvýhodnění smazala.
Další články v kategorii
- Vinaři z Česka získali na soutěži odolných odrůd révy čtyři velké zlaté medaile (26.07.2026)
- Galerie: Mladá zahradnice pěstuje květiny našich babiček, hitem je fiala (25.07.2026)
- Budoucnost craftového a nealkoholického piva se řeší právě teď, shodli se odborníci na Prague Bar Showv (24.07.2026)
- Kontroly SVS v prvním pololetí zjistily závady u 16 procent prodejců na trzích (24.07.2026)
- Ministerstvo zemědělství rozšiřuje podporu poradenství pro zemědělce a potravináře (24.07.2026)
- NOVÉ TYPY UŠNÍCH ZNÁMEK CAISLEY (24.07.2026)
- Potravinářský kolos Nestlé prodá za tři miliardy eur polovinu divize balené vody (24.07.2026)
- Symbol Irska s českou stopou: Proč se v Guinnessu používá náš chmel? (24.07.2026)
- Jak americké plodiny dobyly po roce 1492 Evropu (24.07.2026)

Tweet



