Výrobci krmných směsí chtějí od Bruselu
06.12.2000 | Hospodářské noviny
Výrobci krmných směsí chtějí od Bruselu získat finanční náhradu
Poté, co Evropská komise zakázala, zatím na šest měsíců, krmení hospodářských zvířat ve velkochovech masokostní moučkou, žádají její výrobci a chovatelé finanční pomoc, protože přechod na jiné krmné směsi by je zruinoval. Důvodem zákazu je předpoklad, že směsi s obsahem živin živočišného původu jsou příčinou rozšiřování bovinní spongiformní encefalopatie (BSE), známé také jako "nemoc šílených krav".
Němečtí, italští a dánští producenti doufají, že získají finanční částky z domácích zdrojů nebo od EU. "Nevím, kolik z nich přežije, ale v každém případě budou mít problémy s likviditou," řekla vedoucí marketingu Německého svazu výrobců krmných směsí, Christina Mielesová.
Němečtí výrobci masokostní moučky dosáhli loni obrat ve výši asi 340 miliónů marek, ovšem v předchozích pěti letech měli obrat až 590 miliónů DEM. V Itálii je čtyřicet výrobců masokostní moučky a tamější asociace Assalzoo oznámila, že vláda pravděpodobně uvolní potřebné finance na pomoc producentům. V Dánsku jsou dva výrobci, kteří zatím nevědí, jak se vláda rozhodne. Rozhodnutí Bruselu přijde Německo na jednu až 1,8 miliardu marek ročně, Španělsko na 15 miliard peset a Británii na 100 miliónů liber.
Proti opatření se postavila většina evropských výrobců krmiv. Pouze Británie neměla připomínky. Zákaz tam platí od roku 1996 a pondělní rozhodnutí odstranilo nevýhodu britských výrobců vůči konkurentům v EU. "Producenti na kontinentu těžili z levnějšího krmiva, a proto měli i levnější výrobky. Britské zemědělství jim pak velmi těžce konkurovalo," řekla mluvčí britské zemědělské asociace UKASTA.
Další články v kategorii
- Budoucnost craftového a nealkoholického piva se řeší právě teď, shodli se odborníci na Prague Bar Showv (24.07.2026)
- Kontroly SVS v prvním pololetí zjistily závady u 16 procent prodejců na trzích (24.07.2026)
- Ministerstvo zemědělství rozšiřuje podporu poradenství pro zemědělce a potravináře (24.07.2026)
- NOVÉ TYPY UŠNÍCH ZNÁMEK CAISLEY (24.07.2026)
- Potravinářský kolos Nestlé prodá za tři miliardy eur polovinu divize balené vody (24.07.2026)
- Symbol Irska s českou stopou: Proč se v Guinnessu používá náš chmel? (24.07.2026)
- Jak americké plodiny dobyly po roce 1492 Evropu (24.07.2026)
- RADAR: Jaké bude o víkendu počasí? Konec týdne přinese tropy i bouřky (24.07.2026)
- Celosvětová produkce i spotřeba kávy by měly být v nadcházející sezoně rekordní (24.07.2026)
- Koupili ruinu s břízou na střeše. Dnes se u Lasíků stojí dlouhé fronty na koláče (24.07.2026)

Tweet



