Ekologičtí nadšenci soutěžili
08.11.2000 | Českokrumlovské listy
Podtitulek: MĚŘENÍ SIL/ Na dvanáctém ročníku olympiády zaměřené na životní prostředí se setkala skoro čtyřicítka ochránců přírody.
Český Krumlov - Regionální 12. kolo ekologické olympiády středoškoláků se uskutečnilo v českokrumlovském gymnáziu.
Ekoolympiády, jejíž hlavním pořadatelem byl Český svaz ochránců přírody Šípek ve spolupráci s Gymnáziem Č. Krumlov, se zúčastnilo celkem 12 tříčlenných družstev. Kromě soutěžících studentů ze středních škol nechyběly ani mládežnické oddíly nebo sdružení neziskových organizací. Náš okres zastupovali studenti pořádajícího gymnázia a gymnázia z Kaplice.
V dopolední teoretické části mladí ekologové odpovídali na otázky týkající se územní a druhové ochrany, ochrany hlavních složek životního prostředí a terminologie. Podle slov kaplické studentky Jany Kubelkové patřila právě terminologie k nejsložitějším úkolům. "Snažíme se zadávat otázky, na které studenti nenajdou odpovědi v učebnicích biologie. Chceme, aby projevili hlubší zájem o obor," sdělil nám předseda organizace Šípek Václav Dolanský.
Odpoledne se soutěžící s mapkami a stručnou instruktáží vydali do terénu plnit poznávací úkoly. "Olympiáda nemá pouze soutěžní charakter, hlavním účelem je dovědět se nové poznatky z ekologie - a velkou roli hraje i setkání ochránců životního prostředí. Akce je také doplněna doprovodnými programy," poukazuje Václav Dolanský na fakt, že se letos na organizaci olympiády významně podílí i Správa CHKO Blanský les, která připravila pro mladé ekology přednášky a besedy na zajímavá témata. V posledních dvou letech se do volby testových otázek či poskytování odměn aktivně zapojily i Lesy ČR.
V konečném účtování se z 1. místa mohl radovat Hirundo ČB - přírodovědný oddíl při DDM, druhé skončilo Gymnázium Tábor a třetí Gymnázium Jírovcova z Č. Budějovic.
Autor: EVA ŘIMNÁČOVÁ
Zdroj: Českokrumlovské listy
Datum: 07.11.2000
Další články v kategorii
- V CHKO Jeseníky jsou potvrzeny dvě vlčí smečky, v širším regionu až 40 jedinců (23.07.2026)
- Vlašské ořechy likviduje maličký škůdce. Existují proti němu opatření (23.07.2026)
- K letošní sklizni s místopředsedou ASZ ČR Janem Šteflem v Českém rozhlase Plus (23.07.2026)
- Německo bojuje s přemnoženým bourovčíkem toulavým, problém představují chloupky housenek i škody na dubech (23.07.2026)
- Úrodu na vinicích ohrožují letošní vedra (23.07.2026)
- Srnka porodila na zahradě u Brna. Příběh plný lásky rozděluje lidi na sítích (23.07.2026)
- Fotky z koňské soutěže krásy. Tradice přežívá navzdory válkám (23.07.2026)
- Úhyn ryb v Dyji: Vypuštění Nových Mlýnů by nepomohlo, tvrdí vodohospodáři (23.07.2026)
- Výrobce substrátů Agro CS loni zvedl tržby, ale strojírenská divize má výsledky horší (23.07.2026)
- Ochránci přírody kritizují těžbu dřeva na Svitavsku, případ řeší inspekce (23.07.2026)

Tweet



