Greenpeace: V obchodech jsou geneticky upravené potraviny
23.06.2000 | Hospodářské noviny
Potraviny z geneticky modifikovaných (GM) plodin se prodávají v českých obchodech. Spotřebitelé by měli vědět, že jsou takto odlišné. Lidé si nepřejí, aby se tyto potraviny prodávaly. Tvrdí to členové české pobočky Greenpeace, kteří včera výstražnými nálepkami označovali některé produkty přímo v supermarketech. Ekologická organizace tak na sebe de facto převzala pravomoc označovat GM potravinářské výrobky, ačkoli proces jejich značení ošetřuje návrh zákona o potravinách. Ten ale prošel teprve prvním sněmovním čtením.
Greenpeace se odvolává na rakouský úřad pro životní prostředí ve Vídni, který testy některých potravin prodávaných v ČR provedl. "Genetická manipulace byla zjištěna z 15 vzorků v jednom případě. Tento vzorek obsahoval GM sóju od firmy Monsanto," sdělil včera HN mluvčí Greenpeace Václav Vašků.
"Nelze vyloučit, že GM sója v některém druhu výrobku určena byla. Spotřebitelé se ale nemají čeho obávat," řekla našemu listu Miluše Kusendová ze společnosti Monsanto ČR. Připomněla, že tento druh GM sóji prošel mnoha registracemi jak v USA, tak v EU. "V ČR se zatím žádné registrace neprovádějí právě pro absenci příslušného zákona," dodala. Kusendová je prý překvapena "zastrašováním" spotřebitelů, které Greenpeace volí namísto osvěty.
Aktivisté tohoto hnutí se včera obrátili na síť supermarketů Billa, kde potraviny označovali, aby GM potraviny neprodávala.
Další články v kategorii
- SVS: V klobáse od Řeznictví a uzenářství Bylany byla zjištěna listerie (20.03.2026)
- Ministerstvo posune příjem žádostí o zemědělské investice z letošního podzimu na jaro příštího roku (20.03.2026)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 11 (20.03.2026)
- Policie eviduje za loňský rok v Česku 17 úmrtí spojených s kratomem (20.03.2026)
- Autu, jež přepravovalo u Českých Budějovic dobytek, chybělo jedno kolo (20.03.2026)
- Horské ekosystémy se mění v důsledku oteplování pětkrát rychleji než lesy a louky (20.03.2026)
- Los Emil je v Rakousku celebritou, vyšla o něm knížka pro děti (20.03.2026)
- V Plzeňském kraji mírně klesl počet dojnic i výroba mléka, dojivost se zvýšila (20.03.2026)
- Paraziti nejsou maličkost. Majitelé mazlíčků netuší rizika a tápou v prevenci (20.03.2026)
- Do okrajových částí Brna pronikají divočáci, pomáhají odchytové klece nebo dron (20.03.2026)

Tweet



