Plemenářský zákon schválen
14.04.2000 | Zemědělec
Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR schválila ve čtvrtek 13. 4. návrh zákona o šlechtění, plemenitbě a evidenci hospodářských zvířat. Nový plemenářský zákon má platit od 1. ledna příštího roku (původní předpoklad počítal s datem 1. října 2000).
Schválená právní norma reaguje podle místopředsedy zemědělského výboru Jaroslava Pešána (ODS) na změny, které v našem chovatelství nastaly od roku 1991, kdy byl vytvořen dosud platný plemenářský zákon. Nová norma již také zahrnuje otázky označování a vedení evidence zvířat ve farmovém chovu, což je v souladu s poměry v zemích Evropské unie. "Mrzí mě, že se do zákona nepodařilo prosadit pasáž, která by zamezovala podílet se na kontrole mléčné užitkovosti podnikatelům, kteří jsou vlastníky plemeníků. Jde tu přece o jasný střet zájmů," podotkl Pešán. Poslanci však plemenářskou normu nakonec schválili hladce poměrem 165 pro, 3 proti.
Sněmovna rovněž schválila vládní návrh zákona o nakládání s geneticky modifikovanými organismy (GMO), který stanoví pravidla pro zacházení s geneticky upravenými produkty z hlediska ochrany životního prostředí, zdraví lidí i zvířat. Dosud v české legislativě tato tématika nebyla vůbec ošetřena. Zákon například stanoví, že oprávnění k nakládání s GMO bude mít jen osoba zařazená do seznamů, které povede ministerstvo životního prostředí. To má také s přihlédnutím k stanoviskům dalších resortů posuzovat žádosti o zapsání do těchto seznamů.
Další články v kategorii
- Polovina skládek loni porušila předpisy. Problémem jsou i baterie, hrozí požáry (13.03.2026)
- Studentská komora Rady VŠ je proti zrušení podpory studentského stravování (13.03.2026)
- Mladí zemědělci v Olomouci soutěžili o postup do finále. Zvítězil Bruno Lipták (13.03.2026)
- Předkupní právo na půdu či lokální produkty ve veřejném stravování jako témata pro senátorku Šípovou (13.03.2026)
- Zemědělský fond bude hospodařit s 45,3 mld. Kč, částka je meziročně vyšší (13.03.2026)
- Souhrn událostí uplynulého dne – 12.3. 2026 (13.03.2026)
- Prazdroj loni v Česku prodal 7,2 milionu hektolitrů piva (12.03.2026)
- Pomozme zvýšit zastoupení javoru klenu v našich lesích (12.03.2026)

Tweet



