Britové se nedozvědí, zda konzumují mutovaná jídla
22.09.1999 | Právo
Právo 22.9.1999
Britové se nedozvědí, zda konzumují mutovaná jídla
LONDÝN (BBC, aa) - Polovina britských restaurací není s to zajistit, aby od pondělka viditelně označila veškerá prodávaná jídla, při jejichž přípravě bylo použito geneticky modifikovaných (GM) surovin. Vyplývá to z výzkumu BBC.
Podle nového zákona mají počínaje tímto týdnem spotřebitelé právo vědět, zda si v restauraci, baru nebo vyvařovně "přes ulici" objednávají jídlo, obsahující GM sóju nebo kukuřici. Ačkoliv zákon vyšel už v březnu, podle BBC jen 45 procent z 262 dotázaných stravovacích zařízení uvedlo, že nový předpis bude schopno dodržet.
Místní úřady, které mají na dodržování nového předpisu dohlížet, dávají najevo jen malý zájem: nezbytné kontroly by prý mimořádně zatížily existující síť kontrol a nadto nejsou k dispozici analytické laboratoře, které by příměs GM surovin mohly odhalit. Rada hrabství Cambridgeshire dokonce rozhodla prodej GM potravin zakázat, aby se starostí s kontrolou zbavila. Argumentuje nepřijatelnými náklady na tisk informačních štítků a potřebu alternativních jídel ve školách. Podobně reagovaly i velké supermarkety - GM potraviny do sortimentu nebudou přijímat.
Značení GM potravin požaduje direktiva Evropské unie; Británie k ní přistoupila jako první. Náměstkyně ministryně zemědělství baronka Haymanová však minulý týden v pořadu Snídaně se zprávami BBC přiznala, že dodržení časového limitu "by bylo úspěchem".
Geneticky modifikované - některá ekologická hnutí používají termínu "manipulované" - rostliny jsou vyšlechtěné odrůdy, odolné proti škůdcům a přinášející vyšší výnosy. Není však dostatečně prokázáno, zda neškodí lidskému organismu. Ekologové argumentují případem, kdy GM rostliny způsobily lokální vymírání některých hmyzích druhů.
Další články v kategorii
- SVS: V klobáse od Řeznictví a uzenářství Bylany byla zjištěna listerie (20.03.2026)
- Ministerstvo posune příjem žádostí o zemědělské investice z letošního podzimu na jaro příštího roku (20.03.2026)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 11 (20.03.2026)
- Policie eviduje za loňský rok v Česku 17 úmrtí spojených s kratomem (20.03.2026)
- Autu, jež přepravovalo u Českých Budějovic dobytek, chybělo jedno kolo (20.03.2026)
- Horské ekosystémy se mění v důsledku oteplování pětkrát rychleji než lesy a louky (20.03.2026)
- Los Emil je v Rakousku celebritou, vyšla o něm knížka pro děti (20.03.2026)
- V Plzeňském kraji mírně klesl počet dojnic i výroba mléka, dojivost se zvýšila (20.03.2026)
- Paraziti nejsou maličkost. Majitelé mazlíčků netuší rizika a tápou v prevenci (20.03.2026)
- Do okrajových částí Brna pronikají divočáci, pomáhají odchytové klece nebo dron (20.03.2026)

Tweet



