Ministr Fencl předloží Parlamentu nový zákon o prodeji státní pů
18.08.1998 | Právo
Právo 18.8.1998
Ministr Fencl predloží Parlamentu nový zákon o prodeji státní pudy
Ministr zemedelství Jan Fencl hodlá znovu predložit zákon o prodeji státní pudy jako vládní zákon Parlamentu. Podle jeho predstav by se puda prodávala ceským fyzickým i právnickým osobám, které ji hodlají využít k zemedelskému podnikání. Smyslem uprednostnení ceských podnikatelu je, aby se puda nestala predmetem spekulací, ale dostala se do rukou tech, kterí na ní chtejí podnikat.
Zákon o pude je zákon politický. Rozhodne totiž o tom, které skupiny podnikatelu získají státní pudu i jaké budou mít možnosti s ní naložit. Toto rozhodnutí bude už nezvratné. Proto je treba zákonu a jeho príprave venovat mimorádnou pozornost, jeho obsah nesmí urcovat zájem jednotlivých politických stran, ale zájem státu a ceského zemedelství zvlášt. Je treba brát v potaz fakt, že do zaclenení naší zeme do EU by mela být puda prodána takovým zpusobem, aby sloužila ceským zemedelcum. Zatím predbežné znení zákona o pude pripravované Ministerstvem zemedelství vychází z potreb tech, kdož chtejí na pude pracovat.
Státní puda
rozsah 881 tisíc ha
urceno k prodeji : 500 tisíc ha
Zbývajících 381 tisíc hektaru tvorí pozemky s nerostnými surovinami, vodní plochy, pozemky sloužící armáde, rezervní pozemky urcené k náhrade, dále pozemky, kterým zatím nelze urcit vlastníka, a 30 000 hektaru církevní pudy. Do výmeru pudy nejsou zapocítány lesy.
(jon)
Další články v kategorii
- Česká inspekce životního prostředí má nového ředitele, stal se jím Pavel Straka (25.06.2026)
- Autonomní systém pro záchranu srnčat při senoseči. (25.06.2026)
- Česká zemědělská univerzita v Praze podala odvolání (25.06.2026)
- O víkendu může v Česku padnout absolutní teplotní rekord (25.06.2026)
- Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slaví 30 let: Pilíř české energetiky a vyhledávaný technický unikát je ve výborné kondici (25.06.2026)
- Nové požadavky na kontrolu Listeria monocytogenes (25.06.2026)
- Vojtěch podpořil regulaci prodeje energetických nápojů dětem, vzniká návrh (25.06.2026)
- Souhrn událostí uplynulého dne 24. 6. 2026 (25.06.2026)

Tweet



