Pivo pijí jiné, ale už si zvykají
07.08.1998 | Mladá fronta Dnes
MF Dnes 7.8.1998
Pivo pijí jiné, ale už si zvykají
Liberec - Reci štamgastu z hostincu v okolí bývalého Vratislavického pivovaru se poslední dobou stácejí ke stále stejné otázce. Místní pivare zajímá to úplne základní: Co to vlastne pijeme? Už mesíc tady z píp tece sice vratislavické pivo, ale vyrábené v Praze. Vratislavický pivovar jeho majitel zavrel a výrobu presunul do hlavního mesta. "Vubec mi neprijde, že piju jiné pivo," tvrdí Milan Cernošek, který s železnou pravidelností vysedává v restauraci Labský zámek v Liberci. "Nekdo mi sice ríkal, že chut je trochu jiná, ale já to proste nepoznám." Podle Ladislava Pikouse je naopak zmena chuti naprosto zretelná. "Pivo je ted trochu kyselejší, ale znacku už stejne nezmením," ríká zkušený pivar, jenž vratislavickou jedenáctku pije více než deset let. Hostinští, kterí se obávali, zda neprijdou o hosty, si museli oddechnout. Vetšina tech, kterým nešla zmena výrobce pod nos, nakonec rezignovala a pije dál i "pražské" vratislavické pivo. "Pivo je kyselejší, ale pít se dá, i když si mnozí hosté na chut stežují," lící výcepní František Langer z restaurace Na Ružku v Liberci. "Pravé Vratislavice to nejsou, ale nejakou chut nové pivo prece jenom má." Podle neho si nakonec lidé stejne zvyknou. "Je to všechno otázka psychiky," tvrdí majitel Pivovarské restaurace ve Vratislavicích nad Nisou Josef Hotový, k nemuž na pivo chodí i nekdejší zamestnanci pivovaru. "Kdo ví , že vratislava varí v Praze, ten ho možná pít nebude, jako treba pivovarští. Kdo se o to ale nezajímá, ten zmenu stejne nepozná." Rada majitelu restaurací nemá špatné zkušenosti s chutí nového piva, ale zejména s jeho kvalitou. "Vratislav se nyní hur tocí, protože hodne prská," ríká Kamila Kulíková z restaurace Beseda ve Frýdlantu v Cechách. "Když pak do sklenice nekolikrát prskne, nadelá jen spoustu peny," dodává. Chutove je podle ní nové pivo docela dobré a hosté zmenu snad ani nepoznali. Zástupci Pražských pivovaru, kterí chtejí zachovat Vratislav jako regionální znacku, jsou spokojeni. "Pražský vratislav jde na odbyt stejne dobre jako ta puvodní. Vetšina hostinských nám zustala verná," ríká financní šéf Pražských pivovaru Miroslav Jersák. Podle neho k úspechu výrazne prispel i sládek Vratislavického pivovaru, který první várky piva v Braníku posvetil. S koncem Vratislavického pivovaru se už pomalu smirují i zamestnanci. "Sehnali jsme pod petici sice více než osm tisíc podpisu, ale pivovar tím už nezachráníme. Petici jsme poslali pres Sdružení prátel pivovaru i anglickým novinárum, ale jestli to neco prinese, nevím," ríká odborový predák Ota Dvorský.
IVAN LANGR, JAN CIZNER
Další články v kategorii
- Polsko plánuje zvýšit daň z alkoholu a cukru, potřebuje peníze pro zdravotnictví (25.06.2026)
- Odborníci a rybáři odlovili z rybníka v Kroměříži téměř 2700 invazních sumečků (25.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu korun (25.06.2026)
- Martin Šebestyán: Můj cíl je změnit strukturu zemědělství, aby potravinová suverenita byla vyšší než 55 % (25.06.2026)
- Klan Tomanů přišel o dotace. Příběh byznysu rodiny ministra zemědělství je divoký (25.06.2026)
- Vzteklina se po letech vrací do Evropy. Ohniska se objevila i u českých sousedů (25.06.2026)
- Česká inspekce životního prostředí má nového ředitele, stal se jím Pavel Straka (25.06.2026)
- Autonomní systém pro záchranu srnčat při senoseči. (25.06.2026)
- Česká zemědělská univerzita v Praze podala odvolání (25.06.2026)
- O víkendu může v Česku padnout absolutní teplotní rekord (25.06.2026)

Tweet



